Badania NDT często pojawiają się w kontekście spawania, jednak dla osób niewtajemniczonych mogą brzmieć dość enigmatycznie. Dlatego postanowiliśmy kompleksowo nakreślić, czym właściwie są, na jakie rodzaje się dzielą oraz jakie metody są wykorzystywane w obrębie badania NDT. Szkolenia, którymi dysponujemy w naszym centrum pozwolą dokładniej zgłębić wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności w tej dziedzinie.
Skrót NDT pochodzi od angielskiego „non-destructive testing”, co tłumaczy się jako badania nieniszczące. To oznaczenie badań, w trakcie których badany produkt nie ulega zniszczeniu. NDT stanowi więc nieinwazyjną, ergonomiczną metodę badań jakości produktów. Do przykładów badań nieniszczących należą m.in. badania wzrokowe, radiograficzne, defektoskopia ultradźwiękowa oraz badanie szczelności.
Aby móc wykonywać badania NDT, należy ukończyć odpowiednie szkolenie, które dostępne jest również w ofercie Kursy Lektor. Zwykle kurs spawania wykonuje się bliźniaczo ze szkoleniem z badań nieniszczących, gdyż NDT często służy właśnie wykrywaniu wad spawalniczych. A jak wiadomo, dobrze jest pozostawać wszechstronnym w swojej dziedzinie, ponieważ podnosi to naszą wartość na rynku jako pracownika.
Warto również dokonać rozróżnienia na poszczególne rodzaje badań nieniszczących. W zależności od badanego produktu, badania przeprowadza się różnymi technikami:
Badania nieniszczące znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, w zależności od metody badania. Najczęściej przydają się w zakładach metalurgicznych, stoczniach, odlewniach, a także w fabrykach motoryzacyjnych czy w lotnictwie. Wszędzie tam, gdzie precyzja wykonywanego badania ma większe znaczenie, stosuje się bardziej precyzyjne metody badań NDT.
Dobrze jest znać różne metody badań nieniszczących, ponieważ nigdy nie wiadomo, jakiego rodzaju przedmioty, o jakim zastosowaniu oraz z jakich materiałów przyjdzie nam badać. Zapraszamy do wzięcia udziału w naszych specjalistycznych kursach, po których nabierzesz praktycznych umiejętności na temat nieinwazyjnych metod kontroli badanych obiektów.
Czytaj także: