Dobre kursy zawodowe zawsze stanowią inwestycję w siebie samego. Czas i pieniądze przeznaczone na dokształcanie się często potrafią zwrócić się już po kilku miesiącach od podjęcia nowej pracy. Trzeba jednak wiedzieć, które szkolenia wybierać. Dlatego w dzisiejszym tekście wskażemy najbardziej opłacalne kursy zawodowe, po których nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem dobrej pracy. Zachęcamy do lektury!
Dobre kursy to kursy, które dają pracę po ich zakończeniu. Nie ma sensu podejmować się udziału w szkoleniach do zawodów, które tracą na znaczeniu lub którymi rynek obecnie jest nasycony. Dobrze jest też wybrać kursy, po których można dobrze zarobić, bo czy nie po to w końcu się dokształcamy zawodowo, żeby móc wyżej się cenić jako pracownik? Poniżej prezentujemy kursy zawodowe, które warto zrobić.
SEP oznacza Stowarzyszenie Elektryków Polskich, a szkolenia w tym zakresie pozwalają zdobyć uprawnienia do dozoru i eksploatacji instalacji, urządzeń oraz sieci elektrycznych, energetycznych bądź gazowych. Jest to zatem bardzo przyszłościowy kurs, pozwalający na wykonywanie powszechnie potrzebnej pracy. Stanowiska, które można objąć po takim kursie, wymagają odpowiedzialności, ale jednocześnie zapewniają godziwe wynagrodzenie.
Branża transportowa wyrasta na wielu sektorach, obejmujących gałęzie właściwie całej gospodarki. Dlatego jest to tak uniwersalna branża, w której nieustannie potrzebni są pracownicy. Kierowcy zawodowi mogą mieć bardzo różne sprofilowanie: mogą przewozić osoby – w autobusach, busach lub samochodach osobowych, a także towary – samochodami ciężarowymi, cysternami, samochodami osobowymi, a nawet jednośladami (w przypadku chociażby kurierów). Dodatkowe uprawnienia przydadzą się kierowcom przewożącym materiały niebezpieczne. Wachlarz możliwości jest zatem dość szeroki, podobnie, jak oferty pracy w tym zawodzie.
Branża budowlana cierpi na braki kadrowe. Dlatego dobrze jest odbyć szkolenie w zakresie obsługi przynajmniej jednej maszyny budowlanej, choć im więcej sprzętu będziemy umieli obsługiwać, tym korzystniej dla naszego wynagrodzenia oraz elastyczności zatrudnienia. Spycharki, równiarki, walce, kafary, koparki i inne tego typu maszyny czekają na placach budowy na swoich operatorów. Zdobywając uprawnienia do prowadzenia ich, staniesz się poszukiwany na rynku pracy przez pracodawców.
Wiele zakładów przemysłowych, warsztatów i stoczni, poszukuje wykwalifikowanych spawaczy. Jest to praca wymagająca precyzji oraz wiedzy metalurgicznej, dlatego jest też stosunkowo dobrze płatna. W zależności od danego zakładu wymagane będą uprawnienia do spawania określoną techniką, których jest wiele – im więcej z nich opanujesz, tym więcej zarobisz.
Praca na magazynie wiąże się z podnoszeniem i przenoszeniem towarów z miejsca na miejsce. W tym celu, przy rzeczach o większych gabarytach, niezbędny okaże się wózek widłowy, do którego obsługi należy mieć odpowiednie uprawnienia. Gwarantujemy, że po kursie na operatora wózka widłowego otworzysz sobie wiele możliwości zatrudnienia.
Wskazane wyżej kursy zawodowe otwierają wiele ścieżek kariery – zazwyczaj dobrze płatnej. Twoje wynagrodzenie na tych stanowiskach będzie wzrastać wraz z nabywanym doświadczeniem oraz kolejnymi uprawnieniami. Jednak praca po kursach zazwyczaj bardziej niż w Polsce opłaca się za granicą, w krajach takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria czy Szwecja. Dobrze jest więc połączyć kurs zawodowy z kursem językowym, jeżeli myślimy o emigracji zarobkowej. Wykwalifikowani fachowcy są obecnie poszukiwani w wielu krajach europejskich, szczególnie w zachodniej części kontynentu.
Jak widać, zrealizowanie choćby jednego wybranego kursu, otwiera liczne możliwości rozwoju zawodowego. W naszym artykule podaliśmy zaledwie przykłady możliwych kierunków, jakie można obrać. Ważne jest, żeby dostosować je do indywidualnych predyspozycji oraz oczekiwań aktualnego rynku pracy.
Czytaj więcej:
Kurs na operatora zagęszczarek i ubijaków wibracyjnych