Zarówno prywatne, jak i zawodowe pobudki mogą nas skłonić do tego, aby chcieć zrobić prawo jazdy na przyczepę. Remont, przeprowadzka, wakacje czy szerszy zakres obowiązków w pracy kierowcy zawodowego to tylko niektóre z powodów, dla których warto mieć prawo jazdy na przyczepy. Jednak nie zawsze wiadomo, która kategoria będzie optymalna w naszym przypadku, dlatego w niniejszym tekście podpowiemy, jakie prawo jazdy na przyczepę będzie najkorzystniejsze dla Ciebie.
Prawo jazdy na przyczepy – rodzaje
Zasadniczo, rozróżnia się kilka rodzajów przyczep, a więc również różne kategorie prawo jazdy na przyczepy. Przede wszystkim nauka na prawo jazdy na przyczepy będzie dotyczyć kategorii BE, czyli prawa jazdy B + przyczepa, które uprawnia do prowadzenia samochodu osobowego z przyczepą o masie nieprzekraczającej 3,5 ton.
Drugą z opcji jest kategoria CE, czyli prawo jazdy na samochód ciężarowy z przyczepą. W ramach tej kategorii uzyskuje się uprawnienia do kierowania pojazdem, którego całkowita masa przekracza 3,5 tony wraz z przyczepą (z wyjątkiem autobusu), a także do kierowania ciągnikiem rolniczym razem z przyczepą i wolnobieżnym pojazdem. Ta kategoria często dotyczy kierowców zawodowych, którzy przewożą towary w ramach pracy. Dlatego należy pamiętać, aby odbyć odpowiednie kursy dla kierowców zawodowych – niezależnie czy są to szkolenia okresowe, czy kursy ADR dla przewożenia materiałów niebezpiecznych.
Oprócz kursu należy przejść także badania dla kierowców, w ramach których lekarz orzeknie, czy kandydat jest zdolny do kierowania pojazdem z przyczepą.
Rodzaje przyczep
Same przyczepy również dzielą się na różne rodzaje, z których można wymienić:
Jakie prawo jazdy na przyczepę?
Niezależnie od tego, czy planujesz zrobić prawo jazdy na przyczepkę samochodową, czy też na przyczepę ciężarową, należy pamiętać o znajomości wagi prowadzonego pojazdu. To szczególnie istotne przy ciężkich przyczepach, które dodatkowo są dość mocno załadowane. Oczywiście tego problemu nie będą mieć osoby, które mają uprawnienia do prowadzenia obu typów pojazdów z przyczepami. Dlatego zachęcamy do poszerzania swoich uprawnień i zdobywania coraz wyższych kwalifikacji w prowadzeniu pojazdami.
Czytaj także:
• Jak zostać instruktorem jazdy?
• Szkolenie okresowe dla kierowców – co musisz wiedzieć przed?
• Jakie prawo jazdy na quada?
• Jakie prawo jazdy na traktor z przyczepą?
• Jakie prawo jazdy na kampera?
• Jakie prawo jazdy na lawetę?
• Czy warto zrobić prawo jazdy na automat?