Panel kursanta

Na jakie zawody jest zapotrzebowanie?

Wybór odpowiedniego zawodu to często decyzja, która ma ogromny wpływ na całe nasze życie. Niezależnie od tego, czy planujemy zmianę zawodu, czy też dopiero startujemy na rynku pracy, warto sprawdzić, na jakie zawody jest aktualnie zapotrzebowanie i jak znaleźć dobrze płatny zawód. Postanowiliśmy zebrać dzisiaj garść praktycznych informacji na ten temat. Zapraszamy do lektury.

Zapotrzebowanie na zawody – skąd czerpać informacje?

Zapotrzebowanie na zawody, czy to w skali kraju, czy w skali regionu może być bardzo pomocną wskazówką przy wyborze perspektywicznej i dobrze płatnej pracy. Skąd jednak wziąć informację o tym, na jaki zawód jest największe zapotrzebowanie i jaki kurs opłaca się zrobić? Zebraliśmy garść praktycznych porad, dzięki którym każdy może łatwo ustalić, na jakie zawody jest zapotrzebowanie:

  • Na początku możemy rzucić okiem na aktualne wyniki Barometru zawodów. Jest to przeprowadzane co roku badanie, które ma celu określenie listę zawodów deficytowych, zrównoważonych i nadwyżkowych. Nas oczywiście najbardziej interesuje lista zawodów deficytowych. Są to zawody, w których liczba dostępnych miejsc znacznie przekracza liczbę osób z odpowiednimi kwalifikacjami. Aktualne zapotrzebowanie zawodowe dla powiatu, województwa i kraju można sprawdzić na oficjalnej stronie badania https://barometrzawodow.pl/
  • Informacje o tym, na jaki zawód jest zapotrzebowanie, dostępne są często również na stronach powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy.
  • Jeszcze innym sposobem na zbadanie zapotrzebowania zawodowego jest również regularne sprawdzanie ofert pracy w naszym regionie. Nie da nam to co prawda pełnego obrazu, ale pozwoli zdobyć przynajmniej podstawowe informacje na temat tego, kogo szukają lokalni pracodawcy.
  • Podobne informacje możemy również uzyskać w działających lokalnie agencjach pośrednictwa pracy. 

Zapotrzebowanie na zawody w Polsce, a praca za granicą

Podane powyżej wskazówki dotyczą przede wszystkim zapotrzebowania zawodowego w Polsce. Co jednak zrobić, gdy interesuje nas przede wszystkim praca za granicą? Zapotrzebowanie na zawody w Polsce pokrywa się często z zapotrzebowaniem w innych krajach Unii Europejskiej. W przypadku pracy za granicą warto jednak poszukać dodatkowych źródeł informacji. Najlepiej zacząć od oficjalnej strony ambasady kraju, w którym chcemy pracować. Znajdziemy tam często ogólne informacje o warunkach pracy, a także namiary na różnego rodzaju organizacje pośredniczące i ułatwiające podjęcie pracy w danym kraju. Dobrym źródłem informacji mogą być wspomniane już wcześniej agencje pośrednictwa pracy. W tym przypadku chodzi oczywiście o firmy, które pośredniczą w zdobyciu pracy w interesującym nas kraju.

Na jaki zawód jest zapotrzebowanie w 2021?

Przejdźmy teraz do konkretów, czyli przykładowych zawodów, które w 2021 znalazły się na liście zawodów deficytowych. Staraliśmy się wybrać takie zawody, na które jest zapotrzebowanie nie tylko w Polsce, ale również za naszą zachodnią granicą. 

Pierwsza propozycja to zawód operatora maszyn do robót ziemnych. Jest to tak zwany zawód regulowany. Oznacza to, że legalnie mogą go wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie, potwierdzone państwowym egzaminem uprawnienia. Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne maszyny do robót ziemnych to koparki jednonaczyniowe oraz koparko ładowarki. To właśnie szkolenia na te urządzenia cieszą się największą popularnością w tej kategorii. Kurs na koparkę składa się ze 134 godzin zajęć (52 godziny teorii i 82 godziny zajęć praktycznych). Zwieńczeniem kursu jest egzamin przed komisją powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Po jego pomyślnym zdaniu uczestnik kursu otrzymuje uprawnienia na koparkę czy inne urządzenia, których dotyczyło szkolenie.

Już od kilku lat utrzymuje się również zapotrzebowanie zawodowe na kierowców samochodów ciężarowych. Dotyczy to zarówno Polski, jak i wielu innych krajów Unii Europejskiej. Jak znaleźć pracę w tym zawodzie? Przede wszystkim musimy zdobyć prawo jazdy odpowiedniej kategorii (najczęściej prawo jazdy kat. C+E). Kolejny krok to uzyskanie kwalifikacji zawodowej, czyli tak zwanych uprawnień do przewozu rzeczy. Zanim będziemy mogli rozpocząć pracę w tym zawodzie, czekają nas więc co najmniej dwa szkolenia zawodowe. 

Na liście zawodów z największym zapotrzebowaniem w 2021 znaleźli się również spawacze. Praca na tym stanowisku dostępna jest między innymi w firmach budowlanych, zakładach przemysłowych, warsztatach itp. Jeśli więc szukacie stabilnego i dobrze płatnego zatrudnienia, możecie wziąć pod uwagę również różnego rodzaju kursy dla spawaczy.


Nieco więcej informacji na temat kursów, które warto zrobić, dostępnych jest również w naszym poradniku 5 kursów, dzięki którym szybko znajdziesz pracę.

Skip to content