Pomimo Brexitu czy pandemii, Wielka Brytania nadal pozostaje jednym z popularniejszych kierunków emigracyjnych dla Polaków. Praca w Anglii, Szkocji, Walii czy Irlandii wiąże się z wyższymi zarobkami, a także kusi ze względu na obowiązujący tam język angielski, który Polacy zwłaszcza z młodszego pokolenia coraz lepiej znają. Nie bez znaczenia pozostaje także rynkowe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fachowców. A zatem jeśli praca w Anglii, to co potrzebne jest do jej podjęcia?
Legalna praca w Anglii czeka na każdego Polaka i Polkę, którzy spełnią określone wymagania. Niezbędne jest ukończenie 18 lat (wyjątek stanowią uczniowie i uczennice szkół zawodowych) oraz posiadanie paszportu Jednak dziś, najistotniejsze jest uzyskanie wizy pracowniczej, która przyznawana jest według imigracyjnego systemu punktowego. Kryteria systemu obejmują m.in. znajomość języka angielskiego, otrzymanie oferty pracy o odpowiednim poziomie kwalifikacji, a także oferty pracy w sektorze deficytowym. Na oficjalnej brytyjskiej stronie rządowej znajdują się szczegółowe informacje na ten temat, a także dotyczące zapotrzebowania na poszczególne zawody. Wiza dla wykwalifikowanych pracowników umożliwia zatrudnienie u pracodawcy zatwierdzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych; można ubiegać się także o wizę sezonową/tymczasową. Z zamieszczonych tam tabel wynika, że bez problemu znajdzie się m.in. praca w Anglii dla elektryka (bardzo przydatne w tym przypadku mogą być też szkolenia elektroenergetyczne). Do popularnych zawodów należą zaś pracownik fabryczny (w tym magazynier czy operator wózka widłowego) lub budowlany (m.in. operatorzy maszyn budowlanych). Warto zatem celować w te sektory podczas zdobywania kwalifikacji.
Podstawowym przygotowaniem, o które należy zadbać, jest oczywiście nauka języka angielskiego. Oprócz tego warto zdobyć konkretne umiejętności, dzięki którym niestraszna będzie wymagająca fachu praca. Spawacz – Anglia czy Polska – musi odbyć profesjonalny kurs spawania, obejmujący zarówno teoretyczną wiedzę, jak i praktykę. Zarobki spawacza w Wielkiej Brytanii wahają się między 15 a 20 funtów za godzinę, dlatego warto rozważyć ten zawód. Podobnie będzie, jeśli interesuje nas praca kierowcy. Anglia, choć słynie z lewostronnego ruchu, to tak jak większość państw świata, respektuje międzynarodowe przepisy, dotyczące ruchu drogowego. Dlatego w tym względzie przydatne okażą się kursy dla kierowców zawodowych. Szczególnie po Brexicie wzrosło zapotrzebowanie na kierowców zawodowych na wyspach, stąd atrakcyjność tego zawodu na rynku pracy.
Wielu imigrantów wyjechało z Wielkiej Brytanii po wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Jest to szansa dla osób, chcących spróbować swoich sił zawodowych w tym państwie. Wśród sektorów, cechujących się największym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych pracowników figurują właśnie przemysł, transport, a więc także inżynierowie, mechanicy, elektrycy czy spawacze i wiele innych zawodów. Dlatego warto odbyć dodatkowe szkolenia, podszlifować angielski (aby przynajmniej pozostawał na poziomie komunikacyjnym) i spróbować swoich sił na wyspach – choćby tymczasowo. Z pewnością się nam to opłaci – finansowo i nie tylko.
Czytaj także:
Na jakie zawody jest zapotrzebowanie
Jaki kurs opłaca się zrobić? Wybraliśmy aż 7!
Jak zmienić zawód? 3 kursy, które pozwolą znaleźć Ci dobrą pracę
5 kursów, dzięki którym szybko znajdziesz pracę
Certyfikaty ważne w UE, czyli kilka słów o naszych certyfikatach
Praca w Danii - najważniejsze informacje