Panel kursanta

Uprawnienia na koparkoładowarki. Jak je wyrobić?

Koparkoładowarki to jedna z najbardziej uniwersalnych maszyn budowlanych. Z przodu mają zwykle zamontowaną szeroką łyżkę, charakterystyczną dla ładowarek, natomiast z tyłu posiadają ramię koparki. Takie wyposażenie pozwala na bardzo wszechstronne prace ziemne i budowlane. Operator koparkoładowarki może wykonać precyzyjny wykop, przetransportować urobek, uporządkować teren na placu budowy czy nawet dokonać prostych wyburzeń.

Co dają uprawnienia na koparkoładowarkę?

Uprawnienia na koparkoładowarkę to przede wszystkim bardzo istotny atut w czasie poszukiwania pracy. Sprawny operator koparkoładowarki z dobrym przygotowaniem może pracować na własną rękę lub znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach z różnych sektorów. Najbardziej oczywistym wyborem dla operatora koparkoładowarki jest sektor budowlany. Koparkoładowarka przyda się przy małych inwestycjach jak budowa domu jednorodzinnego. Może w tym przypadku posłużyć do ściągnięcia warstwy humusu, przygotowania wykopu pod fundamenty i przyłącza mediów itd. W przypadku dużych inwestycji, jak budowa większych obiektów użyteczności publicznej, dróg czy autostrad, koparkoładowarka jest wręcz niezbędna. Jeśli zastanawiacie się, w jakiej firmie może pracować operator koparkoładowarki, wystarczy rzucić okiem na aktualne ogłoszenia o pracę w waszym regionie. Plusem jest również brak specjalnych wymagań dla potencjalnych kursantów. Aby rozpocząć kurs na koparkoładowarkę, wystarczy mieć ukończone 18 lat i wykształcenie co najmniej podstawowe. Potrzebne będzie jeszcze tylko zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora ciężkich maszyn.

 Jak przebiega kurs na koparkoładowarki?

Kurs na koparkoładowarki ma przebieg bardzo podobny do szkoleń z obsługi innych maszyn do robót ziemnych. Możemy go więc podzielić na trzy podstawowe etapy. Pierwszym jest szkolenie teoretyczne. W tym bloku kursanci dowiedzą się, jak zbudowane są koparkoładowarki i na jakiej zasadzie działają. Ważnym elementem zajęć teoretycznych jest również przekazanie wiedzy na temat tego, jak stworzyć bezpieczne warunki pracy koparkoładowarki. Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa operatora, jak i innych osób w rejonie prac. W końcu w części teoretycznej dowiemy się, jak organizować i kontrolować pracę operatora koparkoładowarki. Kurs na koparkoładowarkę może być więc przydatny nie tylko dla samych operatorów, ale również dla osób, które na co dzień organizują ich pracę.

Następnym etapem kursu na koparkoładowarkę są zajęcia praktyczne. W naszych ośrodkach zajęcia te prowadzą wyłącznie doświadczeni instruktorzy. Przywiązujemy również dużą wagę do tego, aby nasi instruktorzy poza wiedzą i doświadczeniem posiadali również umiejętność jasnego i prostego przekazania wiedzy. Zajęcia praktyczne odbywają się na nowoczesnym sprzęcie z naszego własnego parku maszyn. Dzięki temu, że korzystamy z własnych maszyn, każdy kursant może liczyć na odpowiednią liczbę godzin zajęć praktycznych.

Zwieńczeniem kursu jest oczywiście egzamin. Odbywa się on przed komisją powołaną przez organ państwowy – Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Po zdanym egzaminie otrzymujemy świadectwo i oficjalne uprawnienia wraz z odpowiednim wpisem do książki operator. 

Kurs na koparkoładowarki – cena

Zastanawiacie się, ile kosztuje kurs na koparkoładowarki? W naszym ośrodku cena tego szkolenia wynosi 1250 zł. Koszt kursu na koparkoładowarki obejmuje blok teoretyczny i praktyczny, a także komplet materiałów dla kursantów. Do ceny kursu trzeba doliczyć jedynie opłatę za państwowy egzamin. Wynosi ona w tej chwili 250 zł. Z takimi samymi kosztami musimy liczyć się, chcąc zdobyć uprawniania na koparkę lub uprawnienia na ładowarkę. Większość kursów na najpopularniejsze maszyny budowlane ma w naszych ośrodkach tę samą cenę.

Jeżeli interesują Was również inne szkolenia zawodowe, pozwalające na zdobycie cennych kwalifikacji to zapraszamy do lektury: 

Skip to content