Centrum szkolenia kierowców
i operatorów maszyn budowlanych
Masz pytania? KLIKNIJ KONTAKT
Kursylektor.pl BLOG

Uprawnienia na ładowarkę ? jak je wyrobić?

Ładowarki to stosunkowo uniwersalny rodzaj maszyn roboczych. Wykorzystywane są one w różnych gałęziach gospodarki – od sektora budowlanego przez sektor górniczy aż po rolny czy leśny. Doświadczony operator ładowarki nie powinien mieć więc problemów ze znalezieniem atrakcyjnej pracy.

Kategorie uprawnień na ładowarki

Ładowarki kołowe to cała grupa maszyn roboczych, które możemy podzielić na kilka poszczególnych klas. W ramach kursów prowadzonych w naszych ośrodkach szkoleniowych można zdobyć między innymi:

  • Uprawnienia na ładowarkę jednonaczyniową kl. III (obejmuje ładowarki o masie całkowitej do 20 ton). 
  • Uprawnienia na ładowarkę jednonaczyniową kl. I (obejmuje wszystkie ładowarki jednonaczyniowe, niezależnie od masy całkowitej). 
  • Uprawnienia na koparkoładowarkę kl. III (obejmuje wszystkie rodzaje koparkoładowarek, są to uniwersalne maszyny do robót ziemnych łączące w sobie funkcje koparki i ładowarki).

Czasem warto połączyć kurs na ładowarkę z kursem na inne maszyny budowlane. Modułowy system nauki w naszych ośrodkach pozwala na jednoczesny udział w dwóch lub więcej kursach. Dzięki temu możemy o wiele szybciej zdobyć szerokie uprawnienia do obsługi różnego rodzaju maszyn budowlanych. Poza uprawnieniami do obsługi ładowarek możemy więc pomyśleć o tym, by zdobyć również uprawnienia na koparkę, równiarkę czy inne bardziej specjalistyczne maszyny budowlane.

Operator ładowarki – praca nie tylko w sektorze budowlanym

Uprawnienia na ładowarkę na pewno ułatwią zdobycie zatrudnienia w sektorze budowlanym. Wbrew pozorom przed operatorem ładowarki stoją również inne możliwości. Poza różnego rodzaju pracami ziemnymi operator tego rodzaju maszyn budowlanych może znaleźć zatrudnienie również przy załadunku i rozładunku różnego rodzaju towarów o dużej wadze. Osoby z takimi kompetencjami poszukiwane są na przykład w sektorze wydobywczo-górniczym, czy leśnym. Nowoczesne ładowarki mają możliwość zamontowania różnego rodzaju dodatkowego wyposażenia. Zamiast klasycznej łyżki do materiałów sypkich, ładowarkę można wyposażyć na przykład w chwytak do drzew, łyżkę typu krokodyl, ażurową łyżkę do kamieni czy nawet pług śnieżny. Pozwala to na wykorzystanie ładowarki w naprawdę różnych sektorach. Umiejętności zdobyte w czasie kursu na ładowarki mogą być również dobrym punktem wyjścia do poszukiwania pracy w firmach zajmujących się serwisowaniem tego rodzaju sprzętu ciężkiego. 

Jak wygląda kurs na ładowarki?

Kurs na ładowarkę, podobnie jak kurs na inne maszyny budowlane, podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy z nich to szkolenie teoretyczne. Obejmuje ono cały szereg zagadnień związanych z:

  • budową i działaniem ładowarek,
  • serwisowanie i prostymi naprawami, 
  • przepisami BHP związanymi z operowaniem ładowarką,
  • organizacją i kontrolą jakości pracy operatorów ładowarek.

W części praktycznej  doświadczeni instruktorzy uczą kursantów operowania różnymi rodzajami ładowarek. Co ważne, w naszych ośrodkach korzystamy z własnego, nowoczesnego parku maszyn. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić kursantom odpowiednią ilość zajęć praktycznych. Bardzo ważne jest również to, że oferujemy możliwość nauki na nowoczesnym sprzęcie. Takim jak na co dzień używany jest w firmach korzystających z maszyn budowlanych. Daje to gwarancję tego, że zdobyte w ramach kursu na ładowarki umiejętności, będziemy mogli wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej.

Ostatnim etapem każdego kursu na ładowarkę jest państwowy egzamin. Odbywa się on przed komisją powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Podobnie jak sam kurs, egzamin również dzieli się na część praktyczną i teoretyczną. Zdanie tego egzaminu jest równoznaczne ze zdobyciem uprawnień do obsługi określonej klasy pojazdów. 

Kursy na maszyny budowlane to nie jedyne, atrakcyjne kursy zawodowe, które organizujemy. Jeśli myślicie o zdobyciu praktycznych i poszukiwanych na rynku pracy umiejętności, zapraszamy również do lektury:

POWRÓT