Panel kursanta

Ile kosztuje prawo jazdy na autobus?

5000 zł brutto w kraju i nawet kilkanaście tysięcy zł za granicą. Na takie zarobki może liczyć zawodowy kierowca autobusu. Sprawdźmy więc, ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii D i jakie jeszcze uprawnienia trzeba zdobyć, aby zasiąść za kierownicą autobusu.

Prawo jazdy kat. D – podstawowe informacje

Prawo jazdy kat. D uprawnia posiadacza nie tylko do prowadzenia autobusów i autokarów. Do kursu na prawo jazdy kategorii D muszą przystąpić również osoby, które chcą na co dzień prowadzić ciągniki rolnicze oraz różnego rodzaju pojazdy wolnobieżne. 

Prawo jazdy na autobus – wymagania

W pierwszej kolejności sprawdźmy, jakie wymagania musi spełnić uczestnik kursu na prawo jazdy kat. D. Wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. B oraz ukończone 24 lata. Granica wieku może być obniżona, jeśli kursant posiada kwalifikację wstępną. O tych kursach napisaliśmy nieco niżej. Dodatkowo tak jak przed każdym kursem na prawo jazdy musimy posiadać Profil Kandydata na Kierowcę. Zakłada się go w starostwie odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania. 

Praca kierowcy autobusu – czy prawo jazdy kat. D wystarczy?

Wbrew pozorom sam kurs prawa jazdy na autobus nie wystarczy nam do podjęcia pracy jako zawodowy kierowca. Sama nauka jazdy to jedno, kandydat na kierowcę autobusu musi jednak ukończyć jeszcze taki kurs jak kwalifikacja wstępna do przewozu rzeczy i osób. Istnieją dwa rodzaje kwalifikacji zawodowej: kwalifikacja wstępna i wstępna przyspieszona. Różnica pomiędzy tymi dwoma szkoleniami polega na liczbie godzin. Kwalifikacja wstępna obejmuje 260 godzin teorii, 16 godzin indywidualnych zajęć praktycznych w ruchu drogowym oraz 4 godziny ćwiczeń na płycie poślizgowej. Natomiast kwalifikacja wstępna przyspieszona to kurs dokładnie o połowę krótszy. Z przyspieszonej wersji mogą skorzystać kandydaci na kierowców autobusu, którzy ukończyli 23 lata. Ukończenie jednego z tych dwóch kursów pozwala na zdobycie świadectwa kwalifikacji zawodowej. Jest to dokument potwierdzający, że możemy wykonywać pracę związaną z przewozem towarów lub osób. Taki uprawnienia muszą zdobyć nie tylko kierowcy autobusów. Również osoby posiadające prawo jazdy kat. C, które chcą zawodowo jeździć ciężarówkami, muszą ukończyć taki kurs.

Warto także dodać, że uprawnienia do przewozu osób i rzeczy wydawana są na 5 lat. Po upływie tego okresu każdy kierowca zawodowy musi przejść okresowe szkolenie kierowców oraz ponownie wykonać badania lekarskie, aby przedłużyć swoje uprawnienia na kolejne 5 lat. Więcej informacji o przedłużaniu uprawnień zawodowego kierowcy znajdziecie w artykule Po co jest okresowe szkolenie kierowców? 

Listę wszystkich szkoleń dla osób, które swoją karierę zawodową wiążą z pracą kierowcy, znajdziecie na stronie kursy dla kierowców zawodowych.

Jaki jest koszt prawa jazdy kat. D?

Zastanawiacie się pewnie, ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. D? Cena kursu prawa jazdy na autobus wynosi w naszych ośrodkach 2500 zł. Do tego musimy doliczyć jeszcze koszt badania lekarskiego oraz badania psychologicznego. Łącznie jest to dodatkowy wydatek rzędu 350 zł. Jeśli planujemy podjęcie pracy jako kierowca autobusu, musimy ukończyć jeszcze wspomniany powyżej kurs kwalifikacji zawodowej. Jego cena to aktualnie 3200 zł w przypadku kwalifikacji wstępnej oraz 2200 w przypadku kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Wydatek ten może się na pierwszy rzut oka wydawać całkiem spory. Pamiętajmy jednak, że dzięki tym kursom zdobywamy zawód na całe życie.   

Ile zarabia kierowca autobusu?

Na koniec sprawdźmy jeszcze, ile zarabia kierowca autobusu. Zarobki zawodowego kierowcy autobusu uzależnione są w dużej mierze od tego, czy obsługuje on lokalne, miejskie linie, czy też pracuje na dłuższych trasach krajowych i międzynarodowych. Według portalu Wynagrodzenia.pl średnie zarobki kierowcy autobusu to niecałe 4000 zł brutto. W praktyce kierowca autobusu miejskiego może liczyć na zarobki w przedziale 4000 – 5000 zł brutto. Wyższą pensję może otrzymać kierowca autobusu turystycznego (nawet do 8500 zł brutto). Te dane dotyczą zarobków w Polsce. Na dużo większe zarobki może liczyć kierowca autobusu za granicą. W Niemczech, Norwegii czy Wielkiej Brytanii miesięczne wynagrodzenia kierowców autobusów wynoszą kilkanaście tysięcy złotych brutto.

Skip to content