Panel kursanta

Ile zarabia kierowca cysterny? Aktualne stawki w Europie

Interesuje Was praca kierowcy cysterny? Chcecie zdobyć kwalifikacje w tym zawodzie? Zobaczmy więc, ile zarabia kierowca cysterny w Polsce i na jakie zarobki może liczyć za naszą zachodnią granicą. 

Kierowca cysterny – kursy i uprawnienia

Na wstępie warto wymienić, jakie wymagania stawiane są kierowcom cystern zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej. Do wykonywania tego zawodu będzie nam oczywiście potrzebne odpowiednie prawo jazdy. Najczęściej jest to kategoria C samochody ciężarowe lub kategoria CE samochody ciężarowe i przyczepy. Samo prawo jazdy to jednak nie wszystko. Każdy kierowca zawodowy samochodu ciężarowego musi bowiem uzyskać również świadectwo kwalifikacji zawodowej. Uprawnienia do przewozu rzeczy zdobywa się, kończąc kurs kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Pomyślne zdanie państwowego egzaminu kończącego ten kurs pozwala zdobyć uprawnienia zawodowego kierowcy cysterny na okres 5 lat. Po tym czasie każdy kierowca cysterny, który chce kontynuować pracę w zawodzie, musi przejść okresowe szkolenie kierowców. 

Podstawowe uprawnienia każdego kierowcy cysterny to więc prawo jazdy oraz świadectwo kwalifikacji zawodowej. Są jednak również szkolenia dodatkowe, które nie tylko ułatwią codzienną pracę kierowcy cysterny, ale często pozwolą również zdobyć wyższe wynagrodzenie. Do takich kursów możemy zaliczyć przede wszystkim dwa szkolenia:

  • Kurs nalewania i opróżniania cystern – szkolenie, które uprawnia do obsługi tak zwanych nalewaków, czyli urządzeń służących do załadunku i rozładunku cysterny.
  • Kurs ADR (podstawowy i zaawansowany) – to szkolenia, które uprawniają kierowcę cysterny do przewozu materiałów niebezpiecznych. Dotyczy to na przykład potencjalnie niebezpiecznych chemikaliów, substancji łatwopalnych, a nawet materiałów wybuchowych czy radioaktywnych.

Ile zarabia taki kierowca w Polsce?

Przejdźmy teraz do zarobków kierowcy cysterny. Kierowcy obsługujący trasy krajowe zarabiają średnio 4000 zł brutto. Jest to tak zwana mediana zarobków na tym stanowisku. Dane te pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w ramach którego ankietowanych było ponad 3000 polskich kierowców cystern. Z tego samego raportu możemy dowiedzieć się, że połowa kierowców cystern zarabia w Polsce od 3000 do 5000 zł brutto. A 25% wszystkich osób na tym stanowisku może liczyć na jeszcze wyższe zarobki, powyżej 5000 zł brutto. Warto podkreślić, że tyle zarabiają kierowcy cystern w ruchu krajowym. W przypadku kierowców obsługujących trasy międzynarodowe dodatkowym źródłem zarobku są często tak zwane diety. 

 Ile zarabia kierowca cysterny w Niemczech?

To, ile zarabia kierowca cysterny w Niemczech, uzależnione jest od kilku istotnych kwestii. Jak w przypadku każdej pracy za granicą duże znaczenie ma nasza znajomość języka. Mocnym atutem są również wspomniane wcześniej kursy ADR oraz kurs nalewania i opróżniania cystern. Statystycznie na wyższe zarobki mogą liczyć kierowcy cystern w zachodnich landach, a nieco mniej zarobią zawodowi kierowcy we wschodniej części kraju. Uśredniając, możemy powiedzieć, że najniższe zarobki kierowcy cysterny w Niemczech to około 2000 euro netto. Jednak kierowca cysterny z kilkuletnim doświadczeniem, znajomością języka niemieckiego i kursami ADR wliczając diety i dodatki, może zarobić nawet 3000 czy 4000 euro. W wielu niemieckich firmach możemy liczyć również na różnego rodzaju premie za sumienną pracę, dyspozycyjność, brak nieobecności itd. 

Biorąc pod uwagę wynagrodzenia kierowców cystern w Niemczech, nie ma się co dziwić, że wielu Polaków jest zainteresowanych tym rynkiem pracy. Z kolei analitycy wskazują, że niemiecki rynek pracy zachowa dużą chłonność jeszcze przez najbliższe kilkanaście lat. Jeżeli więc planujecie karierę zawodowego kierowcy, to na pewno warto wziąć pod uwagę możliwość pracy w tym kraju. 

Pracę w Niemczech mogą znaleźć nie tylko kierowcy cystern. Więcej o poszukiwanych przez niemieckich pracodawców kwalifikacjach możecie przeczytać również w poradnikach:

  • Jaki kurs opłaca się zrobić?
  • 5 kursów, dzięki którym szybko znajdziesz pracę
Skip to content