Panel kursanta

Kategoria C – samochody ciężarowe

Mimo swoich ograniczeń, samochody ciężarowe o DMC powyżej 3,5 tony stanowią obecnie jeden z kluczowych elementów transportu wszelkiego rodzaju towarów na całym świecie. W odróżnieniu od pociągów czy samolotów, mogą one dotrzeć praktycznie wszędzie i nie wymagają bardzo rozbudowanej infrastruktury. Ich nośność jest z kolei na tyle duża, by wystarczać w większości sytuacji. Nie powinno więc dziwić, że zapotrzebowanie na kierowców takich pojazdów jest niezmiennie wysokie. Jeśli chcesz do nich dołączyć, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszego kursu, który przygotowuje uczestników do zdobycia uprawnień do kierowania samochodami ciężarowymi – czyli kurs kategorii C.

Kurs kategoria C

Duży popyt na kierowców samochodów ciężarowych sprawia, że szkolenia z tego zakresu oferuje coraz więcej firm. Dlatego też dokładamy wszelkich starań, by nasza oferta była najlepsza na rynku. Wszystkie organizowane przez naszą firmę zajęcia prowadzone są przez specjalistów w swoich dziedzinach, którzy rzetelnie przygotowują słuchaczy do egzaminu państwowego. To bowiem on jest głównym celem, samo ukończenie kursu nie daje w tym przypadku nawet częściowych kwalifikacji. Co przy tym bardzo ważne, oferowane przez nas szkolenie z prawa jazdy w zakresie kategorii C może być realizowane w kilku wariantach:

 • kurs kwalifikacji wstępnej razem z kursem prawa jazdy kat. C,
 • kurs kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej razem z kursem prawa jazdy kat. C,
 • istnieje możliwość realizacji kursu kat. C wraz z kategorią CE zgodnie z programem.

Dodatkowo też w Centrum Szkoleniowym Lektor wykonać można zarówno niezbędne badania psychologiczne i psychotechniczne, jak i badania lekarskie. Wspomniane badania dla kierowców zawodowych przeprowadzane są przez lekarzy posiadających uprawnienia zgodnie z ustawą określającą wymagania wobec osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców.

Bardzo ważną informacją dla naszych kursantów jest też fakt, że dysponujemy pojazdami szkoleniowymi spełniającymi nie tylko ogólne wymogi egzaminacyjne. Nasze samochody ciężarowe są  identyczne jak pojazdy używane w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Ma to bardzo duże znaczenie praktyczne, gdyż ogranicza do minimum ryzyko oblania egzaminu ze względu na różnice techniczne samochodów czy też inną charakterystykę jazdy.

Kategoria C uprawnienia

Doświadczona kadra instruktorów, pełne wsparcie na każdym etapie nauki i w pełni sprawne samochody identyczne z używanymi w WORD to główne powody, dla których nasze szkolenia na prawo jazdy są doskonałą opcją. Trzeba przy tym pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, kategoria C daje uprawnienia do kierowania:

 • pojazdem samochodowym, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, z wyjątkiem autobusu;
 • ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym.

Samo prawo jazdy nie umożliwia jednak jeszcze podjęcia pracy kierowcy zawodowego. Aby móc ją rozpocząć, koniecznie trzeba ukończyć wspomniany już kurs kwalifikacji wstępnej lub kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej oraz zdać dodatkowy egzamin zewnętrzny. Oba te typy szkoleń są oczywiście realizowane także w naszym Centrum Szkoleniowym Lektor.

Profil Kandydata na Kierowcę

Zgodnie z przepisami, każdy chętny, który pragnie wziąć udział w kursie prawa jazdy dowolnej kategorii, musi wcześniej uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę. Profil należy założyć w powiatowym Wydziale Komunikacji odpowiadającym miejscu, w którym jesteśmy zameldowani. Dostarczyć przy tym należy niżej wymienione dokumenty:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy,
 • orzeczenie lekarskie potwierdzające zdolność do kierowania pojazdem,
 • orzeczenie psychologiczne potwierdzające zdolność do kierowania pojazdem – wymagane przy kategorii C, CE i D,
 • pisemną zgoda rodzica lub opiekuna w przypadku osób niepełnoletnich,
 • kolorowe zdjęcie twarzy o wymiarach 3,5 cm na 4,5 cm,
 • kserokopię posiadanego prawa jazdy, jeśli już takie posiadamy,
 • upoważnienie, jeśli uzyskanie profilu powierza się osobie trzeciej.

Kategoria C prawo jazdy – komu i gdzie się przydaje?

Z całą pewnością zapotrzebowanie na kierowców zawodowych nie zniknie z dnia na dzień. W perspektywie kilku dekad możemy bowiem liczyć się z poważnymi zmianami – takimi jak np. pełna elektryfikacja transportu drogowego czy wprowadzenie coraz to nowych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa czy jazdy półautonomicznej. Jednak w obu przypadkach kierowcy dalej będą niezbędni. Dlatego więc zawód ten można uznać za jak najbardziej przyszłościowy – i to zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej. Co więcej, sporo jest też przesłanek, wskazujących na wzrost zapotrzebowania na fachowców tego rodzaju. Jedną z najważniejszych z nich jest dynamiczny rozwój handlu online, który opiera się m.in. na dostawach transportem samochodowym. Dlatego też prawo jazdy kategorii C oraz uprawnienia kierowcy zawodowego są bardzo przydatnymi kwalifikacjami. Oczywiście praca tego typu nie należy do lekkich, w przypadku osób jeżdżących na długich trasach międzynarodowych wiąże się także z dłuższymi obecnościami poza domem. Jednak posiadając takie uprawnienia nie trzeba martwić się o zatrudnienie, a to z kolei ułatwia wybór najbardziej atrakcyjnej oferty pracy. W takim przypadku można też pomyśleć o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, choć ta obarczona jest wieloma obostrzeniami. Jednak z drugiej strony może być ona także bardzo dochodowa.

Egzamin kat. C – cena

Czy warto wydawać kilka tysięcy złotych na prawo jazdy na ciężarówki i kurs kwalifikacyjny? Wiele osób w to powątpiewa, inni podkreślają, że wydatek taki jest na tyle poważny, że stanowi spore utrudnienie dla chętnych. Do zagadnienia tego warto jednak podejść z innej strony. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że szkolenie kat. C po prostu nie może być tanie – gdyż dobre przygotowanie kursantów wymaga użycia nowoczesnych pojazdów oraz zatrudniania wysokiej klasy instruktorów – a to po prostu kosztuje. Co więcej, jeśli spojrzeć na cenę tego typu kursu w porównaniu do innych szkoleń, to wcale nie jest ona szczególnie wysoka – a daje ono bardzo konkretne i twarde kompetencje. Co jednak najważniejsze, dla bardzo wielu osób zarobki kierowców zawodowych mogą być na tyle atrakcyjne, że wybór tej pracy lub też przebranżowienie będzie po prostu bardzo opłacalne. Raport „Zarobki kierowców zawodowych w Polsce” przygotowany przez Polski Instytutu Transportu Drogowego stwierdza, że średnie zarobki netto kierowców za rok 2020 to 6211 zł. Jest więc to zdecydowanie więcej, niż wynosi średnie wynagrodzenie w Polsce – w porównywalnym roku 2020 wynosiło ono 5411 zł brutto, czyli niecałe 4000 netto. W praktyce oznacza to jedno. Wiele osób, nawet zarabiających w okolicach średniej krajowej, może na zdobyciu zawodu kierowcy kat. C bardzo dużo zyskać. Z tego punktu widzenia opłacenie kursu prawa jazdy to po prostu inwestycja – i to taka, która spłacić się może w 2-3 miesiące po zdobyciu uprawnień i zmianie pracy. Na pewno więc wydatek tego rodzaju szybko się opłaci, o ile oczywiście praca kierowcy zawodowego jest dla nas atrakcyjna.

CENA KURSU: 2400zł / 2900zł *

W Centrum Szkoleniowym Lektor wykonasz także niezbędne badania psychologiczne oraz badanie lekarskie:

 • Koszt badania lekarskiego – 200 zł.
 • Koszt badania psychologicznego – 150 zł.

* cena kurs łączony z kat C i CE/ cena kurs C

Szkolenie obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną.

Prawo jazdy kategoria C – kurs może rozpocząć każda osoba, która:

 • ukończyła 20 lat i 9 miesięcy,
 • ukończyła 17 lat i 9 miesięcy z kursem kwalifikacji wstępnej,
 • posiada prawo jazdy kategorii B,
 • posiada orzeczenie lekarskie potwierdzające zdolność do kierowania pojazdem,
 • posiada orzeczenie psychologiczne potwierdzające zdolność do kierowania pojazdem,

posiada Profil Kandydata na Kierowcę.

Skip to content