Panel kursanta

spawanie, badania nieniszczące łączeń spawanych

Badania nieniszczące, szkolenie warte zachodu?

Wiele osób zastanawia się czy wybrać specjalistyczny kurs, jakim jest szkolenie na badania NDT wybraną metodą. Jest to jedna z opcji dostępna u nas w kategorii kurs spawania. Czy jednak warto poświęcić czas i zainwestować w to stosunkowo kosztowne, w porównaniu z innymi oferowanymi przez Kursy Lektor, szkolenie? Odpowiedź na to i inne poboczne pytania znajdziesz w tym artykule.

Badania nieniszczące – kurs specjalistyczny

Kurs „badania nieniszczące” należy do bardziej niszowych szkoleń w naszej ofercie. Mimo to warto wiedzieć, że szkolenia na badania nieniszczące dzielą się na kilka podgrup ze względu na stosowane metody badań, co jeszcze bardziej specjalizuje ten zawód:

  • Badania nieniszczące NDT – MT1, MT2 – w ramach tej kategorii odbywają się magnetyczno-proszkowe badania spoin, które bazują na wytwarzaniu w danym obiekcie pola magnetycznego, a później na szukaniu z pomocą detektora, czyli ferromagnetycznej substancji, tzw. pól rozproszenia;
  • Badania nieniszczące NDT – PT – to sposób badania oparty na włoskowatych właściwościach danego przedmiotu, co pozwala wykorzystać specjalistyczny penetrant, mogący wnikać w szczeliny również wbrew siłom grawitacji;
  • Badania nieniszczące NDT – VT – ta metoda wydaje się najbardziej podstawową. Bazuje na badaniach wizualnych złączy spawanych, które szczegółowo bada się optycznie pod względem występowania różnego rodzaju szczelin, pęknięć czy wżerów.

Im większa specjalizacja, tym większe rozdrobnienie specjalizacyjne. Przez to praca kontrolera wykorzystującego badania nieniszczące staje się dużo bardziej poszukiwana przez potencjalnych pracodawców. O wartości tej pracy może świadczyć chociażby wysokość wynagrodzenia.

Badania nieniszczące – zarobki

Jeżeli chodzi o zarobki kontrolera jakości obiektów metodami oferowanymi przez badania nieniszczące, to zdecydowanie plasują się jako jedne z lepszych w branży spawalniczej i nie tylko. Zwykle można liczyć na wypłatę rzędu od siedmiu do dwunastu tysięcy złotych. W krajach zachodnich często są to jeszcze wyższe kwoty. Dlatego jeżeli masz poczucie, że szkolenie na badania nieniszczące należy do droższych, to pamiętaj o tym, że taki kurs niezwykle szybko zwróci się finansowo.

Badania nieniszczące – praca

Badania NDT – praca w tej dziedzinie często wydaje się dla nas enigmą – jak zatem wygląda od podszewki? Sama praca kontrolera metodą NDT jest dość wymagająca i odpowiedzialna, jednak przynosi dużo satysfakcji. To od specjalisty NDT zależy często bezpieczeństwo maszyny czy konstrukcji. Do jego zadań należy także ustalenie, na jakim etapie produkcji powstały ewentualne usterki, aby móc wyeliminować je przy kolejnych egzemplarzach. Praca ta wiąże się jednak z wieloma wyjazdami, zwłaszcza jeżeli badaniu należy poddać elementy o znacznych gabarytach, które wymagają wykonania pomiarów na miejscu – a zatem trzeba dotrzeć do klienta. W pozostałych przypadkach, przy mniejszych obiektach, pomiary odbywają się w laboratoriach.

Praca badania NDT – zapisz się na kurs!

Jeżeli zawód kontrolera w badaniach nieniszczących rezonuje z Twoimi oczekiwaniami oraz osobistymi predyspozycjami, nie zwlekaj i zapisz się na wybrany/e kurs/y (a najlepiej wszystkie!) już teraz. Im wyższe kwalifikacje, tym większe możliwości na rynku pracy czekają na Ciebie!

Czytaj także:

  • Kurs spawania w 5 pytaniach i odpowiedziach
  • Nauka spawania – jak powinna wyglądać?
  • Kurs lutowaczy gazowych – ręczne lutowanie twarde
  • Jaki kurs opłaca się zrobić? Wybraliśmy aż 7!
  • Jak zmienić zawód? 3 kursy, które pozwolą znaleźć Ci dobrą pracę
  • Praca za granicą bez języka – gdzie i w jakich zawodach?
  • Praca bez wykształcenia. Gdzie znaleźć pracę bez studiów?
  • Certyfikaty ważne w UE, czyli kilka słów o naszych certyfikatach
Skip to content