Praca w Holandii, a właściwie w Królestwie Niderlandów od lat cieszy się dużą popularnością wśród Polaków, poszukujących lepiej płatnej pracy za granicą. Jednak holenderski rynek pracy różni się od polskiego, dlatego dobrze jest mieć rozeznanie przed przystąpieniem do poszukiwań zatrudnienia oraz przed wyjazdem. Co zatem warto, a co trzeba wiedzieć? W jakich kierunkach się dokształcać? Dowiesz się poniżej.
Praca w Holandii: kierowca, elektryk, spawacz…
Zachodnia Europa (w tym Holandia) cierpi na niedobór wykwalifikowanych fachowców – dlatego polskim pracownikom zdecydowanie opłaca się wyjazd do Holandii, ponieważ gwarantuje im pracę na tych samych stanowiskach, co w Polsce za znacznie wyższe stawki. Najlepiej jednak jest nabyć potrzebne w poszukiwanych zawodach kwalifikacje jeszcze w Polsce – wówczas łatwiej będzie znaleźć pierwszą pracę, a i same szkolenia będą mniej kosztowne tu, na miejscu. Praca w Holandii: elektryk – oprócz zdobycia odpowiedniego zawodu, warto też posiadać dodatkowo kursy elektroenergetyczne. Podobnie niezbędny w pracy spawacza okaże się kurs spawania (trzeba pamiętać o rozróżnieniu typów spawania – przy szukaniu ogłoszeń, warto w wyszukiwarkę wpisywać hasła: “praca spawacz TIG Holandia” czy “praca spawacz MAG Holandia”). Jeżeli chodzi o transport, to przede wszystkim popularna jest praca kierowcy CE. Holandia jest eksporterem maszyn i precyzyjnego sprzętu, dlatego istnieje wciąż niesłabnące zapotrzebowanie na przewoźników towarów. Chcąc podjąć pracę w tym sektorze, konieczne okażą się różnego rodzaju kursy dla kierowców zawodowych, które mają status międzynarodowy. Jeżeli zaś interesuje Cię taka praca jak operator wózka widłowego – Holandia będzie również dobrym kierunkiem. Wykwalifikowani pracownicy magazynowi czy budowlani są dobrze opłacani, a w dodatku wystarczy jedynie odbyć kurs na wózek widłowy, by móc kierować tym sprzętem.
Praca w Holandii dla Polaków – dodatkowe informacje
Legalną pracę w Holandii zarówno Holendrzy, jak i cudzoziemcy mogą podjąć, otrzymawszy wcześniej tzw. Burgerservicenummer (w skrócie BSN), czyli jakby odpowiednik polskiego numeru PESEL. Numer ten przypisywany jest obywatelom Holandii oraz przyjezdnym pracownikom na ponad czteromiesięczny pobyt w kraju od 2007 roku. Ten dziewięciocyfrowy numer znacząco ułatwia kontakty administracyjne. Warto również wiedzieć, że zarobki w Holandii będą się różnić w zależności od wieku. Pełne wynagrodzenie otrzymają osoby, które ukończyły 21 rok życia – niższe zarobki obowiązują 20-, 19- i 18-latków. Ponadto tydzień pracy w Holandii nie jest unormowany – w zależności od stanowiska oraz firmy może on wynosić 40, 38 czy 36 godzin pracy w tygodniu. Jednak im krótszy tydzień pracy, tym stawka godzinowa będzie wyższa. Z pewnością osoby zamierzające rozpocząć pracę w Holandii zainteresują dodatki do pensji, które najczęściej przewidują wyższe wynagrodzenie w soboty, niedziele, święta, a także przy pracy na nocnej zmianie czy powyżej 8 godzin w ciągu dnia.
Praca w Holandii bez holenderskiego
Język niderlandzki nie należy do najpopularniejszych, dlatego większość pracodawców ze wskazanych branż nie wymaga jego znajomości. Jednak wielu Holendrów posługuje się biegle językiem angielskim, dlatego komunikatywność w tym języku będzie z pewnością przydatna. Zapisz się na kurs językowy i zawodowy, a stanowisko kierowcy czy praca jak operator koparki czeka. Holandia to kraj przyjazny cudzoziemcom.
Czytaj także:
Jak znaleźć pracę? Garść porad.
Najbardziej poszukiwane zawody w 2022 roku
Certyfikaty ważne w UE, czyli kilka słów o naszych certyfikatach