Panel kursanta

Praca w Danii. Najważniejsze informacje

Praca w Danii dla Polaków jest niemal na wyciągnięcie ręki. Z uwagi na przynależność do Unii Europejskiej, granice duńskiego rynku pracy są dla Polaków i Polek otwarte. Podobnie jak w przypadku mieszkańców innych krajów skandynawskich, zarobki Duńczyków są stosunkowo wysokie, w porównaniu z polskimi stawkami. Dlatego to tak atrakcyjny kierunek dla emigrantów zarobkowych – szczególnie tych, którzy mają konkretny fach w ręku. Jednak przed wyjazdem warto rozeznać się w realiach, które panują w tym kraju. Dlatego zachęcamy do lektury dzisiejszego artykułu!

Praca w Danii: Elektryk, spawacz, kierowca…

W Danii istnieje kilka sektorów, w których ewidentnie brakuje ludzi do pracy. Wśród poszukiwanych pracowników szczególnie liczną grupę stanowią wykwalifikowani specjaliści. Braki kadrowe obejmują m.in. branżę budowlaną, dlatego dobrym wyborem może być zapisanie się na kurs operatora koparko-ładowarek, po którym czeka dobrze płatna praca jako operator koparki. Dania to także świetne miejsce dla osób, które odbyły kursy dla kierowców zawodowych. Niezależnie od tego, czy będziesz przewozić ludzi (tu sprawdź oferty pod hasłem “praca kierowca autobusu Dania”) czy towary (ogłoszeń w sprawie pracy szukaj, wpisując frazę: “praca w Danii kierowca CE”), czeka Cię sporo ogłoszeń. Kolejnym pomysłem na dobrze płatne stanowisko może być praca w Danii jako spawacz. Wystarczy odbyć wybrany kurs spawania – najlepiej uprawniający do jak największej ilości metod spawania, który zapewni szeroki dostęp do różnych ofert pracy. Przykładowo, chcąc pracować przy budowie rurociągów czy lotnisk, czeka Cię szkolenie, a następnie praca jako spawacz TIG. Dania poszukuje prawdziwych specjalistów w swojej dziedzinie, więc pamiętaj: im więcej kwalifikacji zdobędziesz, tym atrakcyjniejszym i lepiej opłacalnym pracownikiem się staniesz w oczach przyszłych pracodawców.

Co trzeba wiedzieć?

Jeżeli zamierzasz podjąć pracę w Danii, musisz zapoznać się z panującymi tam realiami oraz funkcjonowaniem duńskiego rynku pracy. Czy język duński będzie niezbędny do podjęcia pracy? Absolutnie nie – chociaż z pewnością przynajmniej podstawy tego języka przydadzą się w codziennych sytuacjach. Znacznie większy nacisk jest kładziony przez pracodawców na znajomość języka angielskiego oraz niemieckiego.

Chcąc otrzymywać wypłatę w duńskich koronach, należy spełnić ważniejsze warunki. Przede wszystkim, rozpoczynając pracę, musisz uzyskać kartę płatnika podatków, na której podstawie będzie obliczane odpowiednie opodatkowanie – tyczy się to zatrudnienia poniżej trzech miesięcy. Po upływie tego czasu należy starać się o świadectwo rejestracji.

Ponadto, z istotnych informacji dotyczących harmonogramu pracy, w Danii obowiązuje 37-godzinny tydzień pracy (o 3 godziny krótszy niż w Polsce). Z kolei nadgodziny czy praca w niedziele i święta jest więcej płatna. Pracownikowi przysługuje także pięć tygodni urlopu w skali roku. Oznacza to więcej czasu wolnego niż w Polsce.

Praca w Danii – podejmij wyzwanie

Dania to kraj przyjazny cudzoziemcom, w dodatku zapewniający wyjątkowo godziwe zarobki. W przeliczeniu na złotówki są to często wypłaty na poziomie nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie przy mniejszym nakładzie pracy niż w Polsce. Dla wielu Polaków może stanowić to szansę na lepsze wykorzystanie umiejętności nabytych w kraju. Zatem zapisz się na wymarzony kurs i rozwijaj się w Skandynawii: praca jako kierowca czy elektryk czeka na Ciebie.

Czytaj także:                                       

Praca w Anglii – jak ją podjąć?    

Dobre kursy zawodowe – czyli jakie?

Praca w Holandii – co trzeba wiedzieć?

Skip to content