Panel kursanta

Jak zmienić zawód? 3 kursy, które pozwolą znaleźć Ci dobrą pracę

Jak znaleźć dobrze płatne zawody? Jaki kurs zawodowy opłaca się zrobić? Czy zmiana zawodu jest trudna? Jeśli szukacie odpowiedzi na co najmniej jedno z tych pytań, to zapraszamy do lektury dzisiejszego poradnika.  

Dobrze płatne zawody – jak je znaleźć?

Zmiana zawodu na lepiej płatny wcale nie musi być ani trudna, ani kosztowna. W naszych ośrodkach szkoleniowych dostępny jest szereg kursów, dzięki którym można zdobyć zawody poszukiwane nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Wbrew pozorom zmiana zawodu nie zrujnuje również naszego portfela. Koszty większość kursów zawodowych są zdecydowanie niższe niż miesięczna średnia pensja w danym zawodzie. Dodatkowo w naszym ośrodku dostępne są również bezpłatne szkolenia, z których mogą skorzystać między innymi bezrobotni, czy osoby zamieszkujące konkretne powiaty.

Barometr zawodów, czyli jak wybrać dobrze płatny zawód

Dużą pomocą w znalezieniu dobrze płatnych i perspektywicznych zawodów w konkretnym regionie może być tak zwany Barometr zawodów. Co to takiego? Jest to coroczne badanie zlecane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Jego głównym koordynatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. W ramach tego badania tworzona jest lista zawodów deficytowych, zrównoważonych i nadwyżkowych. Wyniki możemy wyświetlać w skali kraju, województwa, a nawet powiatu. Jeśli zastawiacie się, jaki zawód opłaca się wybrać, warto rzucić okiem na wyniki tego badania dla interesującego Was regionu. Wyróżnione w ramach badania trzy grupy zawodów to:

  • Zawody deficytowe – czyli takie, w których liczba wolnych miejsc przekracza liczbę osób z wymaganymi kwalifikacjami. Pracodawcom najtrudniej znaleźć kandydatów na te stanowiska, często są to więc dobrze opłacane zawody.
  • Zawody zrównoważone – liczba potencjalnych kandydatów i liczba dostępnych stanowisk w danym zawodzie są mniej więcej równe.
  • Zawody nadwyżkowe – liczba potencjalnych kandydatów przewyższa ilość dostępnych stanowisk. W takich zawodach najtrudniej będzie znaleźć nam pracę.

Wyniki aktualnego badania można znaleźć na oficjalnej stronie https://barometrzawodow.pl/. Wyniki dla konkretnych powiatów i województw są też często publikowane na stronach powiatowych urzędów pracy.  

Dobrze płatne zawody za granicą

Barometr zawodów jest bardzo pomocnym narzędziem w określaniu, jakie kursy zrobić, aby znaleźć pracę w Polsce. Co jednak zrobić, gdy interesuje nas praca za granicą? Jak znaleźć dobrze płatne zawody w Niemczech, w Kanadzie, czy innym kraju, który nas interesuje? Podobne badania prowadzone są również w innych krajach, a informacje o nich możemy znaleźć online. W wielu krajach działa również szereg organizacji rządowych i pozarządowych gromadzących informacje, dla osób szukających zatrudnienia w danym regionie. Oczywiście, aby skorzystać z tego rodzaju źródeł, wymagana jest najczęściej znajomość języka obcego. Pomocne informacje o pracy w danym kraju i liście poszukiwanych tam zawodów możemy czasami znaleźć również na oficjalnych stronach ambasady danego państwa. 

Innym sposobem na znalezienie dobrze płatnych zawodów za granicą jest zasięgnięcie informacji w prywatnych agencjach pośrednictwa pracy. Możemy sprawdzić jacy specjaliści są poszukiwani do pracy w danym kraju i na jakie wynagrodzenie można liczyć na konkretnych stanowiskach.

Jaki kurs warto zrobić?

Wróćmy jednak jeszcze do tego, jaki kurs opłaca się zrobić, aby znaleźć dobrze płatną pracę w Polsce. Jeśli spojrzymy na listę zawodów deficytowych w 2021 dla całego kraju, to znajdziemy tam kilka zawodów, które stosunkowo łatwo zdobyć, kończąc konkretne kursy zawodowe. Na liście zawodów deficytowych znaleźli się między innymi:

  • Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych – pierwszym krokiem do zdobycia pracy w tym zawodzie jest oczywiście prawo jazdy na TIRa. Poza prawem jazdy odpowiedniej kategorii kandydat do pracy w tym zawodzie będzie musiał zdobyć jeszcze uprawnienia do przewozu rzeczy. W tym celu należy ukończyć kurs kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej.
  • Spawacze to kolejny zawód, który znalazł się na liście zawodów deficytowych i który możemy stosunkowo łatwo zdobyć, kończąc odpowiedni kurs. 
  • Operatorzy maszyn do robót ziemnych – to zawód poszukiwany nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach Europy Zachodniej. Kursy na maszyny budowlane i maszyny do robót ziemnych to cała grupa szkoleń, w ramach których można zdobyć oficjalne uprawnienia do obsługi sprzętu ciężkiego.


Kilka dodatkowych propozycji dobrze płatnych zawodów, które można zdobyć po ukończeniu odpowiednich szkoleń, znajdziecie również w artykule 5 kursów, dzięki którym szybko znajdziesz pracę.

Skip to content