Panel kursanta

Ile zarabia operator dźwigu w Polsce i za granicą? Aktualne stawki

Praca operatora dźwigu to zawód wymagający i odpowiedzialny. Obsługując tego rodzaju urządzenia, musimy zadbać o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również innych osób w rejonie prac. Biorąc pod uwagę wymagania, stawiane na co dzień operatorom dźwigów, nie ma się co dziwić, że tego rodzaju praca pozwala zdobyć przyzwoite wynagrodzenie. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie tego, ile zarabia operator dźwigu w Polsce i na jakie wynagrodzenie może liczyć za granicą. 

Operator dźwigu – kurs i uprawnienia

Operator dźwigu to praktycznie w całej Unii Europejskiej tak zwany zawód regulowany. Oznacza to, że pracę operatora dźwigu może wykonywać wyłącznie osoba posiadająca stosowne, potwierdzone oficjalnymi dokumentami uprawnienia. Operator dźwigu to dosyć ogólne stwierdzenie. W rzeczywistości szkolenia na urządzenia dźwigowe to podobnie jak kursy na maszyny budowlane cała grupa kursów. W ramach tych szkoleń można zdobyć między innymi uprawnienia:

  • operatora dźwigów (żurawi) samojezdnych,
  • operatora dźwigów (żurawi) wieżowych i szybkomontujących,
  • operatora żurawi HDS, 
  • operatora suwnic,
  • operatora podestów ruchomych przejezdnych.

Każde szkolenie pozwala na zdobycie uprawnień do obsługi konkretnego rodzaju urządzeń dźwigowych. Każdy kurs operatora dźwigu składa się z zajęć teoretycznych i praktyczny, a całość zakończona jest państwowym egzaminem przed komisją powoływaną przez lokalny oddział Urzędu Dozoru Technicznego. Co ważne, w naszych ośrodkach istnieje możliwość zdobycia uprawnień honorowanych w wielu innych krajach Unii Europejskiej. Dodatkowo oferujemy również bezpłatne szkolenia między innymi dla osób bezrobotnych czy zawodowych żołnierzy kończących służbę.

Ile zarabia operator dźwigu w Polsce?

Informacje na temat tego, ile zarabia operator dźwigu w Polsce, zaczerpnęliśmy z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Dane te dotyczą ogólnie operatorów maszyn dźwigowo-transportowych. Do jednego worka wrzucono więc operatorów żurawi samojezdnych, wieżowych itd. Średnie wynagrodzenie operatora dźwigu w Polsce to około 4300 zł brutto, czyli 3100 zł na rękę. Połowa osób pracujących na tym stanowisku zarabia w przedziale od 3500 do 5000 zł brutto. 25% wszystkich operatorów dźwigów w Polsce ma jeszcze wyższe pensje, od 5000 zł brutto w górę. Oczywiście jak w przypadku każdego innego zawodu na wysokość naszej pensji wpływają nasze kwalifikacje i doświadczenie, a także to jak długo pracujemy w danej firmie. Często duże znaczenie ma również wielkość firmy oraz region, w jakim operuje konkretne przedsiębiorstwo. 

Operator dźwigu – zarobki w Norwegii i Niemczech

Wiemy już, ile zarabia operator dźwigu w Polsce. Sprawdźmy teraz, na jakie wynagrodzenie może liczyć w krajach Europy Zachodniej i Północnej. Zacznijmy może od tego, ile zarabia operator dźwigu w Niemczech. W obliczu starzenia się społeczeństwa niemieckiego rynek pracy tego kraju cały czas jest bardzo chłonny. Zatrudnienie mogą znaleźć tu różnego rodzaju specjaliści, w tym operatorzy urządzeń dźwigowych. Wynagrodzenie operatora dźwigu w Niemczech to średnio od 15 do 18 euro netto na godzinę. Miesięczne wynagrodzenie operatora dźwigu na rękę to więc 2500-3000 euro. Dodatkowo w zależności od regionu i pracodawcy operator dźwigu w Niemczech może liczyć na różne dodatkowe profity. Poza wynagrodzeniem za nadgodziny i premiami za efektywną pracę może to być na przykład dodatek na wynajęcie mieszkania, czy dodatek na każde posiadane dziecko. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech funkcjonuje szereg agencji pośrednictwa pracy, które często poszukują osób z uprawnienia operatora dźwigu. 

Na koniec rzućmy jeszcze okiem na zarobki operatora dźwigu w Norwegii. Ten skandynawski kraj również jest bardzo atrakcyjnym rynkiem pracy dla wielu polskich specjalistów. Wynagrodzenie operatora żurawia w Norwegii zaczyna się mniej więcej od 10000 zł brutto. Warto wspomnieć, że w Norwegii operator dźwigu zaliczany jest do pracowników sektora budowlanego. W tej branży obowiązują ustawowe progi minimalnego wynagrodzenia. Wykwalifikowany operator dźwigu może więc liczyć na minimalną stawkę godzinową w wysokości nieco ponad 200 norweskich koron (ok. 90 zł). Oczywiście jest to stawka minimalna, w wielu przypadkach zarobki operatora dźwigu w Norwegii mogą być jeszcze wyższe.

Planujecie poszerzyć swoje kompetencje i zdobyć nowe atrakcyjne uprawnienia? Zapraszamy do lektury poradników:

Skip to content