Panel kursanta

Kurs „operator maszyn drogowych”. Co możesz wybrać?

Liczba inwestycji drogowych w Polsce rośnie z roku na rok. Firmy je realizujące często prowadzą rekrutacje i szukają nowych, wykwalifikowanych pracowników. Doświadczony operator maszyn drogowych nie powinien mieć więc większych problemów ze znalezieniem pracy. Jeśli zastanawiacie się nad tym, jaki kurs na maszyny drogowe wybrać, zapraszamy do dalszej lektury.

Operator maszyn – jaki kurs zrobić?

Kursy na maszyny drogowe to grupa składająca się z kilkunastu odrębnych szkoleń. Każdy kurs na maszyny drogowe dotyczy innej grupy urządzeń stosowanych przy budowie dróg i innych nawierzchni utwardzonych. Najpopularniejsze szkolenia na maszyny drogowe to kurs operatora walca drogowego czy kurs operatora równiarki drogowej. Jednak w naszej ofercie znajduje się dużo więcej szkoleń z tej kategorii. Dotyczą one zarówno sprzętu ciężkiego jak maszyny do rozkładania nawierzchni, czy wspomniane już walce, jak i ręcznych narzędzi udarowych, rębaków do drewna, zagęszczarek itp. Pełną listę szkoleń znajdziecie na stronie kursy na maszyny drogowe. 

Wiele osób decyduje się na początku na kurs na sprzęt ciężki, a następnie poszerza swoje kompetencje o kolejne urządzenia. Pracownik, który jest w stanie pracować jako operator różnych urządzeń, staje się bardzo wartościowy w oczach wielu pracodawców. Oczywiście to, jakie kursy warto zrobić, powinniśmy dopasować do tego, jakim sprzętem dysponuje nasz obecny lub potencjalny pracodawca.

Kurs operatora maszyn drogowych – jak wygląda takie szkolenie?

Przebieg każdego kursu na operatora maszyn drogowych przebiega według zbliżonego schematu. Całość podzielona jest na blok zajęć teoretycznych i praktycznych. W związku z pandemią koronawirusa zajęcia teoretyczne można odbyć na dwa sposoby. Po pierwsze są to standardowe zajęcia stacjonarne w salach wykładowych w naszych ośrodkach. Z naszej strony zastosowaliśmy szereg środków bezpieczeństwa, które mają zminimalizować ryzyko epidemiologiczne zarówno dla uczestników kursów, jak i wykładowców. Alternatywnie, w zajęciach teoretycznych można uczestniczyć również online. 

Natomiast zajęcia praktyczne odbywają się najczęściej w trybie indywidualnym. Do dyspozycji uczestników kursów na maszyny drogowe jest nowoczesny park maszyn oraz poligony w naszych ośrodkach szkoleniowych. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby jak najlepiej odwzorować realne warunki pracy operatora maszyn drogowych. Dzięki temu, że dysponujemy własnym parkiem maszyn, dostęp kursantów do sprzętu nie jest sztucznie ograniczany, jak to bywa w przypadku niektórych ośrodków wypożyczających sprzęt z firm zewnętrznych.

W przypadku sprzętu ciężkiego zwieńczeniem kursu jest państwowy egzamin. Po jego pomyślnym zdaniu kursant otrzymuje oficjalne uprawnienia i potwierdzający je stosowny wpis w książce operatora. Z kolei w przypadku kursu na narzędzia ręczne i mniejsze urządzenia, kursant otrzymuje zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia i zdobycie odpowiednich umiejętności. Oczywiście informacje o ukończonych kursach i posiadanych umiejętnościach koniecznie należy zawrzeć w naszym CV.

Czy szkolenia na maszyny drogowe to opłacalne kursy?

Wiemy już, jakie kursy na maszyny drogowe mamy do dyspozycji. Sprawdźmy teraz, na jakie zarobki może liczyć operator maszyn drogowych. W takiej ocenie pomocne mogą okazać się dane zgromadzone w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń. Wynika z nich, że operator maszyn drogowych w Polsce zarabia średnio niecałe 4000 zł brutto. Pamiętajmy, że jest to tak zwana mediana. Zarobki konkretnych operatorów zależą między innymi od regionu, stażu pracy, wielkości firmy i właśnie kwalifikacji. Z tych samych danych wynika, że aż połowa osób pracujących na stanowisku operatora maszyn drogowych zarabia od 4000 do ponad 7000 zł brutto. Biorą więc pod uwagę takie zarobki, widać wyraźnie, że cena kursu na maszyny drogowe nie jest wygórowana. Nie bez przyczyny mówi się, że najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie i swoje umiejętności.

Skip to content