Charakterystyczne amerykańskie 18-kołowe ciężarówki przyprawiają o szybsze bicie serca niejednego fana motoryzacji. Dla wielu polskich kierowców praca truckera w USA jest swojego rodzaju marzeniem. Okazuje się, że dla osoby zdeterminowanej nie jest to wcale niemożliwe. Sprawdźmy więc, jak zostać kierowcą w USA i ile zarabia kierowca TIRa w Stanach Zjednoczonych.
Jak zostać kierowcą TIRa w USA?
To, jak zostać kierowcą TIRa, czy raczej samochodu ciężarowego (nazwa TIR nie funkcjonuje w USA), zależy przede wszystkim od tego, czy mieszkamy w tym kraju już od dawna, czy też chcemy tam wyemigrować w celach zarobkowych. Na naszym rynku działają firmy, które rekrutują polskich kierowców TIRów do pracy w USA. Sprawdźmy więc, jakie są wymagania dla kierowców TIRów w USA i jak krok po kroku, wygląda taki proces rekrutacji.
Zacznijmy może od tego, jakie dokumenty i uprawnienia będą nam potrzebne, żeby zostać kierowcą ciężarówki w USA. W pierwszej kolejności jest to oczywiście prawo jazdy na TIRa. Najlepszą opcją jest prawo jazdy kategorii C+E, samo prawo jazdy kategoria C samochody ciężarowe może nie być wystarczające. Pozostałe wymagania uzależnione są od konkretnego pracodawcy czy pośrednika. Najczęściej będziemy musieli mieć również:
- co najmniej 3-letnie doświadczenie w zawodzie potwierdzone referencjami,
- zaświadczenie o niekaralności,
- badania lekarskie zgodne z obowiązującymi w USA standardami,
- dobrą znajomość języka angielskiego (zwykle co najmniej na poziomie B2),
- bezkolizyjną historię jazdy (brak poważniejszych wypadków z winy kierowcy w ciągu ostatnich kilku lat).
Musimy pamiętać również, że cały proces takiej emigracji zarobkowej może trwać nawet 2 lata. Po zaakceptowaniu nas przez potencjalnego pracodawcę komplet dokumentów przesyłany jest do amerykańskiego Urzędu Imigracyjnego, który zwykle wydaje decyzję w ciągu 6 miesięcy. Przed wylotem do USA konieczna będzie oczywiście również wizyta w konsulacie.
Jeśli pomyślnie przejdziemy wszystkie kroki i znajdziemy się na terenie Stanów Zjednoczonych, musimy jeszcze zdobyć Commercial Driving License. Jest to odpowiednik obowiązującego w Polsce świadectwa kwalifikacji zawodowej. Dokument ten musi posiadać każdy zawodowy kierowca w USA. Cały kurs Commercial Driving License trwa około miesiąca. W wielu przypadkach możemy liczyć na sfinansowanie takiego kursu przez pracodawcę, choć jest to oczywiście kwestia indywidualna.
Ile zarabia kierowca TIRa w Stanach Zjednoczonych?
Wiemy już jak zostać kierowcą ciężarówki za oceanem, sprawdźmy teraz, ile zarabia kierowca TIRa w USA. Podobnie jak w Europie, tak i w Stanach Zjednoczonych zarobki kierowcy TIRa mogą być bardzo różne. W dużej mierze zależą one od naszej dyspozycyjności i tego, ile możemy i chcemy pracować. Bazując na aktualnych ofertach pracy, polski kierowca TIRa w USA może liczyć na zarobki od 50 do 75 tys. dolarów rocznie. Jest to więc mniej więcej od 4 do 6 tys. dolarów miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki daje to kwotę od mniej więcej 15 do 22 tys. złotych miesięcznie. Praca kierowcy TIRa w USA wiąże się oczywiście z relokacją do tego kraju. W ocenie zarobków kierowcy powinniśmy więc oczywiście wziąć też pod uwagę koszty życia w tym kraju. Poza podstawową pensją wielu amerykańskich pracodawców oferuje również różnego rodzaju systemy bonusowe. Dobrym przykładem jest na przykład premia za ekonomiczną jazdę i niskie zużycie paliwa.
Zarobki kierowcy TIRa w USA – od czego zależą?
Czynniki wpływające na to, ile zarabia kierowca TIRa w USA, są oczywiście zbliżone do tych na europejskim rynku pracy. Zarobki kierowcy TIRa w Stanach Zjednoczonych zależne są więc od jego doświadczenia i stażu pracy w danej firmie. Duże znaczenie mają również dodatkowe uprawnienia. Jak na przykład uprawnienia do przewozu materiałów niebezpiecznych czy też kurs nalewania i opróżniania cystern. Często na wyższe zarobki mogą liczyć również kierowcy, którzy mogą pochwalić się bezkolizyjną jazdą. W wielu amerykańskich firmach taki dodatek staje się już standardem. Odrębną kategorię stanowią również kierowcy posiadający własny samochód ciężarowy. Mogą oni zarobić dużo więcej. Musimy tu jednak wziąć pod uwagę koszt zakupu pojazdu oraz koszty jego serwisowania.
Jeżeli interesuje Was praca kierowcy zawodowego, to zainteresować Was może również kurs prawa jazdy kategoria BE samochody osobowe i przyczepy.