Poszukiwanie pracy często przysparza nam wiele trudności i bywa długotrwałym procesem. Chcąc usprawnić swoje działania w tym kierunku, warto podejść do tego z rozsądkiem i przemyślanym planem postępowania. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić przydatne porady na temat tego, jak skutecznie znaleźć pracę. Zapraszamy do lektury.
Szukanie pracy – praktyczne wskazówki
Od czego najlepiej rozpocząć poszukiwania pracy? Poniżej przedstawiamy garść porad:
- Rozpoznaj własne predyspozycje – przede wszystkim, warto ocenić swoje możliwości, rozpoznać naturalne predyspozycje i dostrzec umiejętności, które osoby poszukujące pracy często pomijają. Takie rozpoznanie pomoże nam zdecydować, w jakich obszarach najlepiej szukać pracy oraz co możemy zrobić, żeby podnieść swoje kwalifikacje w danym kierunku. Nie zapominajmy jednak o dostosowaniu wyników takiej autoanalizy do oczekiwań stawianych przez rynek pracy.
- Przejrzyj ogłoszenia – dziś wystarczy dobry research na odpowiednich stronach internetowych, nie tylko lokalnych – wówczas wybierz ogłoszenia, które Cię interesują, nawet jeśli wydaje się, że Twoje kwalifikacje nie są wystarczające na dane stanowisko.
- Podnieś swoje kwalifikacje – pamiętaj, że to klucz do zatrudnienia, a często również do otrzymania wyższego wynagrodzenia. Najprostszym sposobem na uatrakcyjnienie swojego wizerunku pracownika jest odbycie odpowiednich kursów zawodowych. Poniżej prezentujemy te najbardziej przydatne na obecnym rynku pracy:
• uprawnienia na urządzenia dźwigowe – dźwigi, żurawie, wózki widłowe czy suwnice – rynek pracy wciąż nie nasycił się operatorami tych urządzeń;
• kursy dla kierowców zawodowych – kierowcy przewożący towary czy ludzi są wciąż potrzebni zarówno w kraju, jak i za granicą;
• kurs na maszyny budowlane – firmy budowlane poszukują wykwalifikowanych pracowników, posiadających uprawnienia do prowadzenia koparek, ładowarek czy spycharek;
• szkolenie na maszyny do robót drogowych – drogi w Polsce i za granicą są nieustannie remontowane, dlatego zapotrzebowanie na operatorów walców, maszyn do rozkładania nawierzchni czy stabilizacji gruntów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie;
• szkolenie elektryczne – sieci elektryczne, energetyczne czy gazowe to podstawy współczesnej infrastruktury. Dlatego zawód elektryka oraz uprawnienia jest wciąż poszukiwany na rynku pracy.
Solidni fachowcy wciąż są pożądani na rynku – zarówno polskim, jak i zagranicznym, dlatego warto wziąć udział w wybranym szkoleniu. - Ucz się języków – jeżeli szukasz pracy za granicą, warto podszkolić swoje umiejętności językowe, które mogą przydać się w aplikowaniu o pracę oraz w komunikacji w niej.
- Przygotuj profesjonalne CV i list motywacyjny – odpowiednio przygotowane dokumenty aplikacyjne mogą stać się przepustką do najciekawszych ofert pracy. Pamiętaj, że to Twoja wizytówka, dlatego warto przyłożyć się do jej merytorycznej oraz wizualnej strony. Podobnie list motywacyjny – w tym dokumencie możesz przekonać swojego potencjalnego pracodawcę, dlaczego to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na stanowisko, na które aplikujesz.
- Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej – punktualność, pewność siebie, odpowiedni ubiór i kultura osobista – to wszystko czynniki, które niewątpliwie pomogą Ci w jak najlepszej autoprezentacji podczas spotkania z przyszłym pracodawcą. Przemyśl wcześniej strategię wypowiedzi, żeby wypaść jak najlepiej.
- Rozwijaj sieć kontaktów – kiedy szukasz pracy, czasem może okazać się, że ktoś z Twojego kręgu znajomych właśnie potrzebuje pracownika takiego jak Ty. Warto pytać i się rozglądać – czasem praca marzeń czeka na Ciebie „tuż za rogiem”.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom, znajdziesz wymarzoną pracę szybciej niż myślisz. Trzymamy kciuki!
Czytaj także:
• Jaki kurs opłaca się zrobić? Wybraliśmy aż 7!
• Jaki zawód wybrać? 3 kursy, które pozwolą Ci dobrze zarabiać.
• Na jaki zawód się przekwalifikować? 4 pomysły
• Operator równiarki – praca warta uwagi?