Panel kursanta

pracownicy budowlani,

Jaki zawód wybrać? 3 kursy, które pozwolą Ci dobrze zarabiać

Jaki zawód wybrać? To jedno z najważniejszych pytań w naszym życiu. To, jaką pracę wykonujemy, rzutuje często na wiele innych aspektów naszego życia. Do lektury dzisiejszego poradnika zapraszamy zarówno tych, którzy dopiero planują swoją karierę zawodową, jak i tych, którzy nie są zadowoleni z obecnej pracy i chcą się przekwalifikować. Jakie zatem kursy zawodowe warto rozważyć?

Dobrze płatne zawody bez studiów

Wbrew obiegowej opinii dobrze płatna praca bez studiów jest jak najbardziej możliwa. Praktyka pokazuje, że na rynku pracy wielu wykwalifikowanych specjalistów bez studiów radzi sobie finansowo dużo lepiej niż wielu posiadaczy tytułu magistra. System kształcenia na wyższych uczelniach nie jest idealny i absolwentom wielu kierunków brakuje niestety konkretnych umiejętności. Oczywiście nie oznacza to, że nie warto iść na studia i inwestować we własną edukację. Często jednak o wiele szybszym sposobem na zdobycie dobrze płatnej pracy są kursy zawodowe. W kolejnej części naszego artykułu zastanowimy się nad tym, jak wybrać zawód dla siebie i jaki zawód wybrać w zawodówce czy szkole policealnej.

Jak wybrać zawód dla siebie?

Na pytanie, jaki zawód wybrać, każdy z nas musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Na wybór idealnego zawodu wpływ ma szereg czynników i predyspozycji. Istnieje jednak kilka prostych rzeczy, które możemy zrobić, zanim stwierdzimy, jaki zawód wybrać w przyszłości. 

  • Kluczowe są tu indywidualne predyspozycje. Warto więc zastanowić się, co lubimy robić i jaki tryb pracy by nam najbardziej odpowiadał. Czy na przykład lubimy prace manualne, czy lubimy jeździć samochodem, czy interesuje nas praca w Polsce, czy za granicą? Odpowiedź na te i podobne pytania może pomóc nam zawęzić wybór potencjalnych zawodów na przyszłość.
  • Warto także rzucić okiem na aktualną listę tak zwanych zawodów nadwyżkowych i deficytowych. Informacje na ich temat można znaleźć w sieci. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jaki kurs opłaca się zrobić, żeby znacząco zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy. 
  • Research dotyczący lokalnego rynku pracy możemy również przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy regularnie przeglądać aktualne oferty pracy w regionie w zawodach, które nas interesują. Możemy także skontaktować się z miejscowymi agencjami pośrednictwa pracy i sprawdzić, jakich specjalistów szukają i na jakie zarobki można liczyć w tych zawodach.
  • Jeżeli zawęziliśmy listę zawodów, warto poszukać kontaktu z ludźmi, którzy pracują na takich stanowiskach już od dłuższego czasu. Możemy dowiedzieć się od nich, jak wygląda konkretny zawód w praktyce. 

Jakie kursy zrobić, żeby znaleźć pracę?

 Przejdźmy może teraz do konkretnych propozycji kursów, które możemy zrobić, żeby zdobyć dobrze opłacalne zawody:

  • Zawodowy kierowca to częsta odpowiedź na pytanie, jaki zawód wybrać dla chłopaka. Wiele młodych osób interesuje się samochodami i czerpie przyjemność z jazdy. Jeżeli należycie do tej grupy, możecie pomyśleć o zawodzie kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu. Będzie Wam do tego potrzebne odpowiednie prawo jazdy , na przykład kategoria C samochody ciężarowe oraz tak zwane świadectwo kwalifikacji zawodowej, czyli uprawnienia do przewozu rzeczy lub osób. Możecie pomyśleć również o dodatkowych kursach, które poprawią nasze kwalifikacje. Jest to na przykład kurs ADR lub kurs nalewania i opróżniania cystern.
  • Inna grupa atrakcyjnych szkoleń zawodowych to kursy na maszyny budowlane. Należą do nich między innymi kursy na koparki, koparkoładowarki, spycharki itd. Operator maszyn budowlanych może znaleźć zatrudnienie nie tylko w firmach budowlanych, ale również w firmach prowadzących prace ziemne, w przemyśle leśnym, czy w górnictwie.  Kursy na maszyny budowlane to również dobry pomysł dla osób, które chcą świadczyć usługi dla innych podmiotów w ramach własnej działalności gospodarczej.
  • Ostatnia propozycja skierowana jest przede wszystkim do osób, które lubią prace manualne. Jeśli należycie do tej grupy, możecie pomyśleć o kursach spawania. Jest to cała grupa szkoleń, w ramach których można poznać różne metody spawania i nauczyć się łączyć różnego rodzaju materiały.


O tym, jakie kursy zawodowe warto wybrać, pisaliśmy również w artykule 5 kursów, dzięki którym szybko znajdziesz pracę.

Skip to content