Rozglądając się za pracą dla siebie, zapewne zastanawiasz się, jaki właściwie obrać kierunek. Jednym z ciekawych zawodów jest operator równiarki. Jednak, żeby nim zostać, trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia, które zagwarantuje kurs operatora równiarki. W tym artykule omówimy, z czym wiąże się ta praca oraz czy warto na nią postawić.
Czym w ogóle jest równiarka?
Dla osób niezorientowanych w branży budowlanej wyjaśniamy pokrótce, czym w ogóle jest równiarka. Jest to maszyna, wykorzystywana do profilowania terenu o różnym przeznaczeniu, m.in.: dróg, chodników, parkingów czy lotnisk, a nawet tuneli. Oprócz tego stosuje się ją też do stabilizacji materiałów drogowych czy zrywania starej nawierzchni. Wobec tego, operator równiarki to praca klasyfikowana w sektorze maszyn robót ziemnych.
Operator równiarki – kurs
Należy pamiętać, że jest to wymagająca i odpowiedzialna praca. Operator równiarki musi wcześniej przejść odpowiedni kurs, aby zdobyć uprawnienia do obsługi maszyny. W ramach kursu uzyskuje się zarówno teoretyczną wiedzę, obejmującą m.in. zasady BHP oraz obsługi czy technologii równiarek, jak i praktyczne umiejętności, nabyte podczas praktyk na poligonie szkoleniowym, na nowoczesnym sprzęcie. Potwierdzeniem opanowania tego wszechstronnego materiału będzie zdanie egzaminu państwowego przed komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Pomyślne przebycie tych etapów pozwoli otrzymać kursantowi świadectwo oraz książeczkę operatora maszyn roboczych. Od tego momentu można już zaczynać pracę operatora równiarki!
Zawód operatora równiarki – z czym się wiąże?
Zawód ten wymaga dobrego przygotowania i skrupulatności w wykonywanej pracy. Od jakości pracy operatora równiarki zależeć będzie powodzenie kolejnych etapów budowy. Wszelkie nierówności czy nieodpowiednie sprofilowanie terenu mogą skutkować wadliwą konstrukcją, co nie tylko generuje dodatkowe koszty, ale i jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ mogą spowodować wypadek. Oprócz obsługi równiarki, operator powinien zajmować się także techniczną kontrolą maszyny, konserwacją oraz ewentualnymi drobnymi naprawami, co pozwoli utrzymać sprzęt w należytym stanie. W tym zawodzie trzeba być jednak gotowym na pracę w różnych warunkach atmosferycznych, a także możliwość pracy pod ziemią (chociażby przy budowie tuneli).
Czy praca jako operator równiarki się opłaca?
Na rynku możemy zaobserwować deficyt operatorów maszyn do prac ziemnych, co tyczy się także operatorów równiarek. Osoby wykwalifikowane w tym zakresie są poszukiwane zwłaszcza w branży budowlanej, często przy budowie infrastruktury transportowej. Same zarobki będą oczywiście zależne od warunków pracy, wymiaru czasowego, a także dotychczasowego doświadczenia kandydata na tym lub podobnym stanowisku, jednak naszym zdaniem są naprawdę korzystne. Chociaż oczywiście znacznie więcej zarobi się za granicą.
Operator równiarki – praca za granicą
Ile maksymalnie może zarobić operator równiarki? Zarobki zagraniczne, zwłaszcza te obowiązujące w zachodniej części Europy – w Niemczech, Holandii czy w krajach skandynawskich, sięgają nawet rzędu kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. W tych państwach jeszcze bardziej brakuje wykwalifikowanych, doświadczonych pracowników, operujących ciężkim sprzętem budowlanym. Dlatego warto odbyć profesjonalny kurs zawodowy w Polsce, który świetnie przygotuje Cię do wykonywania zawodu i z pewnością będzie tańszy niż jego zagraniczny odpowiednik. Dopiero wtedy warto wyjechać do pracy zagranicę. Przynajmniej podstawowa znajomość języka obcego lub angielskiego będzie z pewnością przydatna na miejscu, ale nie jest koniecznością.
Zostań operatorem równiarki
Rynek pracy wciąż jest nienasycony operatorami maszyn, w tym równiarek, dlatego warto skorzystać z tej luki i stać się jednym z wykwalifikowanych w tym kierunku pracowników. Zapisz się na szkolenie operatorów równiarek i już niebawem przebieraj w ogłoszeniach w sprawie pracy. Dzięki tej inwestycji w siebie i swoje umiejętności, to Ciebie będą poszukiwać pracodawcy, a nie odwrotnie!
Czytaj więcej: