Panel kursanta

Kurs montera rusztowań – czy warto?

Kurs montera rusztowań to szkolenie idealne dla osób pracujących w sektorze budowlanym, które chcą poszerzyć swoje kompetencje. Jeśli interesuje Was tego rodzaju szkolenie, to zapraszamy do dalszej lektury. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się, czym zajmuje się monter rusztowań, jak wygląda tego rodzaju kurs zawodowy i na jakie zarobki można liczyć na tym stanowisku.

Monter rusztowań – kto to taki?

Monter rusztowań to osoba odpowiedzialna przede wszystkim za stawianie konstrukcji rusztowań składających się z podestów i przęseł. Jest to szczególnie ważne zadanie w przypadku prac remontowych i budowy budynków wielokondygnacyjnych. Do obowiązków montera rusztowań należy również regularne zabezpieczanie rusztowań i kontrolowanie ich stanu technicznego. Istotnym elementem codziennej pracy montera rusztowań jest również ich bezpieczny demontaż po zakończeniu prac.

Zdecydowana większość monterów rusztowań pracuje w firmach budowlanych i remontowych. Osoby na tym stanowisku mogą jednak znaleźć zatrudnienie również w zakładach produkcyjnych, w których działają duże maszyny i urządzenia. Naprawa czy konserwacja takich maszyn wymaga bowiem często budowy rusztowania.

Uprawnienia montera rusztowań – jak je zdobyć?

Budowa rusztowań w przypadku budynków wielokondygnacyjnych to bardzo odpowiedzialne zadanie. Monter rusztowań odpowiada nie tylko za bezpieczeństwo pracowników korzystających z rusztowania, ale również osób postronnych, znajdujących się w pobliżu prowadzonych prac. Z tego względu, aby podjąć pracę na tym stanowisku, musimy posiadać oficjalne uprawnienia montera rusztowań. Aby je zdobyć, należy ukończyć kurs montera rusztowań i zdać państwowy egzamin przed komisją powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego.

Jak wygląda kurs montera rusztowań?

Kurs na montera rusztowań, podobnie jak większość kursów z naszej oferty, podzielony jest na część praktyczną i teoretyczną. Uczestnicy kursu poznają w czasie szkolenia takie zagadnienia, jak: 

  • Przepisy BHP związane z montażem i użytkowaniem rusztowań.
  • Dokumentacja techniczna rusztowań.
  • Zasady konstruowania i użytkowania rusztowań budowlano-montażowych metalowych.
  • Zasady konstruowania i użytkowania rusztowań budowlano-montażowych z rur stalowych i systemowych.
  • Zasady demontażu rusztowań.

Warto dodać, że w części praktycznej kursanci mają okazję pracować na naszym poligonie z nowoczesnymi rusztowaniami takimi, jakie są wykorzystywane na co dzień w firmach budowlanych.

Zwieńczeniem szkolenia na montera rusztowań jest egzamin państwowy. Jak już wspomnieliśmy, odbywa się on przed komisją powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Podobnie jak sam kurs egzamin podzielony jest na część praktyczną i teoretyczną. Po pomyślnie zdanym egzaminie uczestnik kursu otrzymuje świadectwo i uprawnienia montażysty rusztowań budowlano–montażowych. Uprawnienia te dotyczą zarówno montażu, jak i demontażu rusztowań. 

Ile kosztuje kurs montera rusztowań?

Na koniec sprawdźmy jeszcze, ile kosztuje kurs montera rusztowań. Cena kursu montera rusztowań w naszych ośrodkach to aktualnie 850 zł. Jako że kurs zakończony jest państwowym egzaminem, do jego ceny musimy doliczyć jeszcze opłatę egzaminacyjną. Wynosi ona 250 zł i obejmuje także wydanie fizycznych uprawnień po zdanym egzaminie. Łączna cena kursu montera rusztowań wynosi więc aktualnie 1100 zł. Komplet informacji na temat tego szkolenia znajdziecie na stronie Kurs montażysty rusztowań budowlano-montażowych metalowych.

Monter rusztowań za granicą

Monter rusztowań to zawód regulowany nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich. Oznacza to, że do podjęcia pracy w tym zawodzie potrzebne nam będą stosowane uprawnienia. Jeśli chcemy podjąć pracę montera rusztowań za granicą, musimy upewnić się, że nasze uprawnienia są honorowane w tym kraju. W wielu przypadkach konieczne może być złożenie wniosku o uznanie naszych uprawnień w konkretnym kraju. W taki sam sposób o uznanie swoich uprawnień mogą starać się obcokrajowcy, którzy chcą podjąć pracę na stanowisku montera rusztowań w Polsce. W przypadku niektórych krajów, jak na przykład Szwecji, konieczne będzie ukończenie dodatkowego kursu. Proces zdobycia uprawnień w innym kraju jest często wart wysiłku. W Polsce monter rusztowań może liczyć na średnie zarobki w okolicy 4500 zł netto. Natomiast w niektórych krajach Europy Zachodniej czy Północnej zarobki montera rusztowań mogą wynosić nawet 10-12 tys. zł.

Jeżeli interesują Was również inne, wartościowe kursy zawodowe, zapraszamy do lektury poradników: 

  • Kurs na żurawie? Dlaczego warto zrobić go u nas?
  • Nauka spawania? Jak powinna wyglądać?
Skip to content