Panel kursanta

Praca w Anglii. Jak ją podjąć?

Pomimo Brexitu czy pandemii, Wielka Brytania nadal pozostaje jednym z popularniejszych kierunków emigracyjnych dla Polaków. Praca w Anglii, Szkocji, Walii czy Irlandii wiąże się z wyższymi zarobkami, a także kusi ze względu na obowiązujący tam język angielski, który Polacy zwłaszcza z młodszego pokolenia coraz lepiej znają. Nie bez znaczenia pozostaje także rynkowe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fachowców. A zatem jeśli praca w Anglii, to co potrzebne jest do jej podjęcia?

Praca w Anglii dla Polaków – od czego zacząć?

Legalna praca w Anglii czeka na każdego Polaka i Polkę, którzy spełnią określone wymagania. Niezbędne jest ukończenie 18 lat (wyjątek stanowią uczniowie i uczennice szkół zawodowych) oraz posiadanie paszportu Jednak dziś, najistotniejsze jest uzyskanie wizy pracowniczej, która przyznawana jest według imigracyjnego systemu punktowego. Kryteria systemu obejmują m.in. znajomość języka angielskiego, otrzymanie oferty pracy o odpowiednim poziomie kwalifikacji, a także oferty pracy w sektorze deficytowym. Na oficjalnej brytyjskiej stronie rządowej znajdują się szczegółowe informacje na ten temat, a także dotyczące zapotrzebowania na poszczególne zawody. Wiza dla wykwalifikowanych pracowników umożliwia zatrudnienie u pracodawcy zatwierdzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych; można ubiegać się także o wizę sezonową/tymczasową. Z zamieszczonych tam tabel wynika, że bez problemu znajdzie się m.in. praca w Anglii dla elektryka (bardzo przydatne w tym przypadku mogą być też szkolenia elektroenergetyczne). Do popularnych zawodów należą zaś pracownik fabryczny (w tym magazynier czy operator wózka widłowego) lub budowlany (m.in. operatorzy maszyn budowlanych). Warto zatem celować w te sektory podczas zdobywania kwalifikacji.

Praca w Wielkiej Brytanii – jak się przygotować?

Podstawowym przygotowaniem, o które należy zadbać, jest oczywiście nauka języka angielskiego. Oprócz tego warto zdobyć konkretne umiejętności, dzięki którym niestraszna będzie wymagająca fachu pracaSpawacz – Anglia czy Polska – musi odbyć profesjonalny kurs spawania, obejmujący zarówno teoretyczną wiedzę, jak i praktykę. Zarobki spawacza w Wielkiej Brytanii wahają się między 15 a 20 funtów za godzinę, dlatego warto rozważyć ten zawód. Podobnie będzie, jeśli interesuje nas praca kierowcyAnglia, choć słynie z lewostronnego ruchu, to tak jak większość państw świata, respektuje międzynarodowe przepisy, dotyczące ruchu drogowego. Dlatego w tym względzie przydatne okażą się kursy dla kierowców zawodowych. Szczególnie po Brexicie wzrosło zapotrzebowanie na kierowców zawodowych na wyspach, stąd atrakcyjność tego zawodu na rynku pracy.

Fachowcy potrzebni po Brexicie

Wielu imigrantów wyjechało z Wielkiej Brytanii po wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Jest to szansa dla osób, chcących spróbować swoich sił zawodowych w tym państwie. Wśród sektorów, cechujących się największym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych pracowników figurują właśnie przemysł, transport, a więc także inżynierowie, mechanicy, elektrycy czy spawacze i wiele innych zawodów. Dlatego warto odbyć dodatkowe szkolenia, podszlifować angielski (aby przynajmniej pozostawał na poziomie komunikacyjnym) i spróbować swoich sił na wyspach – choćby tymczasowo. Z pewnością się nam to opłaci – finansowo i nie tylko.

Czytaj także:

Na jaki zawód się przekwalifikować? 4 pomysły!     

Jak zmienić zawód? 3 kursy, które pozwolą znaleźć Ci dobrą pracę       

Praca w Holandii – co trzeba wiedzieć?

Skip to content