Praca kierowcy zawodowego to odpowiedzialny i wymagający zawód. Aby dbać o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, zawodowi kierowcy muszą regularnie odnawiać swoje uprawnienia. Odbywa się to poprzez ukończenie szkolenia okresowego dla kierowców. Dzisiaj sprawdzimy, czym właściwie jest szkolenie okresowe kierowców i jak często trzeba je przechodzić. Zapraszamy do lektury.
Świadectwo kwalifikacji zawodowej – co to takiego i na jak długo jest wydawane?
Zanim zajmiemy się szkoleniami okresowymi dla kierowców, zacznijmy może od samych uprawnień do przewozu osób i rzeczy. Sama nauka jazdy pojazdami w odpowiedniej kategorii (najczęściej C lub D) nie wystarczy do podjęcia pracy w zawodzie kierowcy. Potrzebne nam będzie jeszcze tak zwane świadectwo kwalifikacji zawodowej. To właśnie w czasie tego szkolenia poznajemy zasady bezpiecznego przewozu towarów i pasażerów oraz przepisy z tym związane. W zależności od kategorii prawa jazdy i wieku kierowcy jest to kwalifikacja wstępna do przewozu osób i rzeczy (dla młodszych kierowców) oraz kwalifikacja wstępna przyspieszona dla kierowców z odrobinę dłuższym stażem. Po odbyciu określonej liczby godzin zajęć praktycznych, teoretycznych i zdaniu egzaminu, otrzymujemy możliwość pracy w zawodzie kierowcy. Uprawnienia do przewozu osób i rzeczy wydawane są na 5 lat. Po tym czasie kierowca będzie musiał przejść tak zwane szkolenie okresowe kierowców, aby przedłużyć swoje uprawnienia na kolejne 5 lat. Pamiętajmy, że jazda samochodem ciężarowym lub autobusem bez wymaganych uprawnień może skończyć się przykrymi konsekwencjami, z bardzo wysokim mandatem na czele.
Szkolenie okresowe kierowców
Zastanawiacie się, jaki w zasadzie cel ma takie okresowe szkolenie kierowców? Chodzi o kilka rzeczy. Zawodowi kierowcy w czasie okresowego szkolenia zapoznają się z ewentualnymi zmianami i nowościami w przepisach dotyczących przewozu osób i rzeczy. Odświeżają także swoją wiedzę na temat przepisów drogowych dotyczących samochodów ciężarowych czy autobusów. Szlifują również technikę jazdy i poszerzają swoje kompetencje w tym zakresie.
Ile trwa szkolenie okresowe kierowców? Zgodnie z aktualnymi przepisami czas trwania okresowego szkolenia dla kierowców to 35 godzin zajęć. W tym zawiera się 21 godzin z obowiązkową częścią materiału dotycząca wszystkich kursantów. Temat pozostałych 14 godzin szkolenia okresowego można dopasować do konkretnej pracy wykonywanej przez kierowcę. W trybie dziennym szkolenie okresowe kierowców potrwa więc 5 dni. Oczywiście osoby pracujące lub uczące się mogą w naszych ośrodkach skorzystać z kursów prowadzonych popołudniami czy w weekendy. Wydłuża to nieco całe szkolenie, ale pozwala dopasować je do codziennych zajęć.
Przy okazji warto wspomnieć, że prowadzimy również inne kursy dla kierowców zawodowych. Poza obowiązkowym przedłużeniem uprawnień możecie skorzystać również z kursów poszerzających kompetencje jak na przykład kursy ADR czy kurs obsługi cystern.
Szkolenie okresowe a badania lekarskie
Wraz z każdym szkoleniem okresowym kierowców, uczestnik ma również obowiązek wykonania badań lekarskich i zdobycia odpowiednich zaświadczeń. Jest to zaświadczenie lekarskie oraz zaświadczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy związanej z przewozem osób i rzeczy. Regularne badania kierowców mają na celu sprawdzenie, czy nie pojawiły się żadne nowe problemy zdrowotne, które mogą mieć negatywny wpływ na codzienną pracę. Pamiętajmy, że od dobrej kondycji kierowcy zawodowego i jego umiejętności zależy często zdrowie i życie wielu osób.
Ile kosztuje szkolenie okresowe kierowców?
Szkolenie okresowe kierowców jest oczywiście dużo tańsze niż sam kurs kwalifikacji zawodowej. Cena szkolenia okresowego dla kierowców zawodowych w naszych ośrodkach szkoleniowych to 500 zł. Do tego musimy doliczyć jeszcze koszty badania lekarskiego i psychologicznego. Łącznie jest to dodatkowe 350 zł. Biorąc pod uwagę, że uprawnienia odnawiamy jedynie raz na 5 lat, nie jest to duży wydatek.