Panel kursanta

5 kursów, dzięki którym szybko znajdziesz pracę

Jaki kurs zrobić, żeby dobrze zarabiać? To pytanie zadają sobie na pewno osoby, które planują zmianę stanowiska lub pracodawcy. Dziś postaramy się przynajmniej częściowo odpowiedzieć na to pytanie i przedstawimy Wam propozycję kilku przydatnych kursów zawodowych.

Jaki kurs zrobić, żeby dobrze zarabiać?

Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od naszych osobistych preferencji. Pod uwagę musimy wziąć specyfikę danego zawodu. Jeśli na przykład bierzemy pod uwagę kurs na kierowcę zawodowego, to musimy zastanowić się, czy lubimy spędzać czas za kółkiem i czy możemy pozwolić sobie na dłuższe okresy nieobecności w domu. Duże znaczenie ma również aktualne zapotrzebowanie na rynku pracy. Jeśli planujemy konkretny kurs zawodowy, warto sprawdzić, czy tego rodzaju specjaliści są aktualnie poszukiwani na rynku pracy w naszym regionie. Najprostszym sposobem na samodzielne zbadanie takiego zapotrzebowania jest sprawdzenie największych, lokalnych portali ogłoszeniowych. Możemy także spróbować zasięgnąć informacji w Powiatowym Urzędzie Pracy lub w prywatnych agencjach pośrednictwa pracy. Z usług tego rodzaju firm korzystają często najwięksi pracodawcy w regionie.

Przydatne kursy zawodowe

Wiemy już, czym się kierować przy wyborze kursu. Sprawdźmy teraz, jakie mamy możliwości wyboru i jaki kurs warto zrobić, żeby dobrze zarabiać. Przygotowaliśmy dla Was krótki opis kilku przykładowych przydatnych kursów zawodowych:

  • Kurs na operatora maszyn budowlanych i drogowych – to cała grupa kursów zawodowych obejmująca kilkanaście rodzajów ciężkich maszyn. Może to być na przykład kurs na koparkoładowarki, spycharki, równiarki itd. Pełną listę takich kursów znajdziecie na stronach kursy na maszyny budowlane oraz kursy na maszyny drogowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykonać więcej takich kursów i posiadać uprawnienia do obsługi kilku typów urządzeń. Taki wykwalifikowany operator może mieć dzięki temu dużo większą szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy.
  • Kurs na spawacza – to kolejna grupa atrakcyjnych szkoleń zawodowych. Są one podzielone pod kątem grup materiałowych, metod spawania oraz poziomów zaawansowania. To, jaki kurs spawacza warto zrobić, zależy przede wszystkim od specyfiki pracodawców w naszym regionie i tego, jacy spawacze są najbardziej poszukiwani.
  • Kursy dla kierowców zawodowych – to kolejna dobra alternatywa dla osób, które chcą zdobyć cenione na rynku pracy kwalifikacje. Kierowca zawodowy, poza prawem jazdy odpowiedniej kategorii musi zdobyć również uprawnienia do przewozu osób i rzeczy. Po ukończonym kursie i zdanym egzaminie otrzymujemy uprawnienia na 5 lat. Po tym czasie możemy je przedłużyć, przechodząc okresowe szkolenie dla kierowców. Więcej na temat napisaliśmy w tym artykule.
  • Szkolenia SEP – przeznaczone są dla osób, które chciałyby podjąć pracę związaną z dozorem lub eksploatacją sieci elektrycznych, energetycznych i gazowych. 
  • Kursy na żurawie i inne urządzenia dźwigowe – tego rodzaju szkolenia zawodowe dzielą się na 3 podstawowe rodzaje. Są to kursy na żurawie wieżowe, czyli stacjonarne dźwigi używane przy budowie wysokich obiektów. Kursy na żurawie samojezdne oraz kursy na żurawie HDS, czyli niewielkie żurawie montowane na naczepach samochodów ciężarowych. Więcej informacji o kursach na żurawie możecie znaleźć na stronie Kurs na żurawie? Dlaczego warto zrobić go u nas?

Dodatkowe kursy sposobem na podwyżkę

Kursy zawodowe są pomocne nie tylko w sytuacjach, gdy całkowicie zmieniamy branżę lub pracodawcę. Dodatkowe kursy poszerzające nasze kompetencje w wykonywanym aktualnie zawodzie, mogą być także dobrym pretekstem do negocjacji w sprawie podwyżki. Przykładów takich przydatnych kursów dodatkowych jest całkiem sporo. Są to chociażby dodatkowe kursy dla kierowców: kursy ADR, kurs obsługi cystern, żurawi HDS itd. Osoby pracujące w zawodzie spawacza zawsze mogą poszerzyć swoje kompetencje, kończąc kurs na nowe grupy materiałowe. Operatorzy maszyn budowlanych mogą nauczyć się obsługi nowych grup urządzeń itd. Oczywiście rodzaj takich dodatkowych kursów zawsze warto dopasować do specyfiki pracodawcy. Nie ma sensu wybierać kursów, których nie będziemy w stanie wykorzystać na co dzień w pracy.

Skip to content