Dofinansowanie na kursy i szkolenia to często szansa na poszerzenie własnych kompetencji i zmianę pracy na lepszą. Sprawdźmy dziś, jak uzyskać dofinansowanie na kursy doszkalające i jaki bezpłatny kurs wybrać. Jeśli myślicie o zmianie pracy lub zdobyciu nowych, praktycznych umiejętności, zapraszamy do lektury.
Dofinansowanie na szkolenie – jak je zdobyć?
Dotacje czy dofinansowanie na kursy zawodowe możemy uzyskać na kilka sposobów. To, z jakiego programu możemy skorzystać, zależy najczęściej od naszej aktualnej sytuacji zawodowej, miejsca zamieszkania, poziomu osiąganych dochodów itd. Na rynku pracy działa obecnie szereg instytucji rządowych, samorządowych i unijnych, które oferują dofinansowania na kursy zawodowe. Z bezpłatnych szkoleń w naszych ośrodkach mogą skorzystać na przykład osoby bezrobotne, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy. Z oferowanych przez nas kursów zawodowych mogą bezpłatnie korzystać jednak również osoby pracujące. Takie dofinansowanie można otrzymać na przykład za pośrednictwem Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Jest ono przyznawane w ramach programu, który ma na celu utrzymanie poziomu zatrudnienia osób pracujących poprzez polepszenie ich kompetencji zawodowych. Kurs z dofinansowaniem mogą uzyskać również żołnierze zawodowi kończący służbę. Te bezpłatne szkolenia dostępne są w ramach programu Rekonwersja, za który odpowiadają Wojskowe Biura Emerytalne. Mają one ułatwić byłym żołnierzom start na rynku pracy. W ramach programu Rekonwersja można uzyskać nie tylko dofinansowanie samego kursu. Uczestnicy programu mogą również otrzymać zwrot kosztów dojazdów na kurs, a nawet noclegów, jeśli kurs odbywa się większej odległości od miejsca zamieszkania.
Baza Usług Rozwojowych – co to takiego?
Wspominaliśmy już na naszym blogu, że nasze centrum szkoleniowe znajduje się w Bazie Usług Rozwojowych. Czym właściwie jest ta baza i jaką pełni funkcję? W skrócie jest to wielofunkcyjne, bezpłatne narzędzie stworzone dla branży szkoleniowej. Baza Usług Rozwojowych prowadzona jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Głównym jej celem jest rozwój kompetencji zawodowych pracowników niskiego i średniego szczebla. W praktyce Baza Usług Rozwojowych skupia różnego rodzaju ośrodki szkoleniowe, które prowadzą szkolenia współfinansowane na przykład w ramach regionalnych programów operacyjnych.
Za pośrednictwem Bazy Usług Rozwojowych certyfikowane ośrodki szkoleniowe, takie jak nasz, mogą świadczyć usługi osobom indywidualnym, które uzyskały dofinansowanie szkolenia w ramach jednego z kilku programów. Jeśli zastanawiacie się jaki ośrodek szkoleniowy wybrać to zapraszamy też do lektury artykułu Bezpłatne szkolenia? Dlaczego warto wybrać CSL LEKTOR.
Kurs z dofinansowaniem – jaki wybrać?
Wiemy już, jak można uzyskać dofinansowanie na kursy, sprawdźmy teraz, jaki bezpłatny kurs warto zrobić. Dofinansowane szkolenia prowadzone w naszych ośrodkach szkoleniowych to w chwili obecnej:
- Kursy na operatora Urządzeń Transportu Bliskiego, w skrócie UDT. Są to między innymi kursy na operatora żurawia, popularne kursy na wózki widłowe itd.
- Kursy prawa jazdy na ciężarówkę i autobusy, czyli kursy prawa jazdy kategorii C, C+E i D. W ramach dofinansowania można zrobić również kurs Kwalifikacji Wstępnej wymagany do podjęcia pracy kierowcy zawodowego.
- Kursy na maszyny budowlane i maszyny drogowe, obejmuje zarówno ciężki sprzęt, jak i mniejsze narzędzia ręczne stosowane na co dzień przy budowie dróg i pracach ziemnych.
- Kursy spawania różnymi metodami.
Oczywiście wybór kursu z dofinansowaniem powinien być uzależniony od naszych preferencji. Każdy z kursów oferuje pracę na nieco innych stanowiskach, o innej specyfice. Przed rozpoczęciem kursu, warto zastanowić się, czy chcemy w ogóle podjąć pracę na takim stanowisku. Bardzo ważna jest również aktualna sytuacja na rynku pracy. Czy osoba z danymi uprawnieniami łatwo znajdzie pracę i na jakie zarobki można liczyć w danej branży? Nieco więcej na temat wyboru odpowiedniego kursu napisaliśmy w artykule Jaki kurs opłaca się zrobić?