Panel kursanta

kurs na koparkę

Jaki kurs opłaca się zrobić? Wybraliśmy aż 7!

Kurs zawodowy lub specjalistyczne szkolenie to najłatwiejszy sposób na zdobycie konkretnych, praktycznych umiejętności. Dziś przygotowaliśmy dla Was informacje aż o 7 kursach zawodowych, które warto zrobić, aby znaleźć dobrze płatną pracę.

Jakie kursy i certyfikaty warto zrobić?

Jaki kurs najlepiej zrobić, żeby zdobyć dobrze płatną i stabilną pracę? Możliwości mamy całkiem sporo. Oferta naszych ośrodków szkoleniowych obejmuje aktualnie kilkadziesiąt kursów dotyczących różnych sektorów i branż. Przy wyborze kursu warto oczywiście wziąć pod uwagę nasze osobiste preferencje, a także realia rynku pracy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto również wziąć pod uwagę to, na jakie zarobki możemy liczyć po zdobyciu konkretnych uprawnień. Więcej na ten temat napisaliśmy w ostatniej części naszego poradnika, a teraz przejdźmy do wybranych przez nas dzisiaj kursów.

Ciekawe kursy zawodowe – co wybrać?

Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji konkretnych kursów, które oferujemy w naszych ośrodkach szkoleniowych. Każdy z tych kursów pozwala na zdobycie praktycznych umiejętności popartych dodatkowo państwowymi uprawnieniami.

  • Kurs na koparkoładowarki kl. III – to urządzenia stosowana powszechnie w pracach ziemnych, drogowych, budowlanych itd. Klasa III obejmuje wszystkie urządzenia tego typu bez ograniczeń dotyczących masy czy mocy. Ze względu na wszechstronność tych urządzeń uprawnienia na koparkoładowarki dają szerokie możliwości zatrudnienia.
  • Kurs na walec drogowy – pozwala na zdobycie uprawnień na walce używane przede wszystkim przy budowie dróg i autostrad. Jeden z kursów, jaki opłaca się zrobić, jeśli szukamy zatrudnienia w dużej firmie budowlanej, zajmującej się tego rodzaju inwestycjami.
  • Kurs spawacza TIG 141 – jeśli zastanawiacie się, jaki kurs spawacza zrobić, to odpowiedzią może być szkolenie ze spawania metodą TIG. Jest to stosunkowo prosta do opanowania metoda spawania, która często wybierana jest przez osoby początkujące w tym zawodzie. Dodatkową zaletą tej metody spawania jest to, że można ją stosować z różnymi materiałami.
  • Kurs na żurawie HDS – to propozycja szkolenia przeznaczona przede wszystkim dla osób, które na co dzień pracują jako zawodowi kierowcy samochodów ciężarowych i zajmują się transportem ciężkich ładunków. Żurawie HDS to niewielkie urządzenia dźwigowe montowane na naczepach samochodów ciężarowych. Pozwalają one na szybki rozładunek i załadunek ciężkich elementów. Powszechnie stosuje się je na przykład przy transporcie materiałów budowlanych. 
  • Kurs prawa jazdy na autobus – czyli po prostu prawo jazdy kat. D. Jest to pierwszy krok na drodze do posady zawodowego kierowcy autobusu. Poza prawem jazdy kat. D do podjęcia takiej pracy będziemy musieli jeszcze ukończyć kurs kwalifikacji zawodowej kierowców. Zawodowy kierowca autobusu może podjąć pracę na przykład w miejskich przedsiębiorstwach komunikacyjnych albo w firmach przewozowych działających na trasach turystycznych.
  • Kurs ADR podstawowy i specjalistyczny – to kursy zawodowe przeznaczone dla osób, które już pracują jako zawodowi kierowcy w firmach transportowych. Kursy ADR dają kierowcy uprawnienia do transportu materiałów łatwopalnych, niebezpiecznych, toksycznych itd. 
  • Kursy spawania MIG i MAG – to także stosunkowo popularne metody spawania, które wybierają osoby zaczynające swoją przygodę z tym zawodem. Metody te również pozwalają na łączenie różnych materiałów, a dodatkowym atutem jest niski koszt materiałów eksploatacyjnych stosowanych w tej metodzie. Więcej o nauce spawania możecie dowiedzieć się z artykuł Nauka spawania? Jak powinna wyglądać?.

Jaki zrobić kurs, aby dobrze zarabiać?

Na kursy zawodowe decydujemy się najczęściej po to, aby zdobyć lepiej płatną pracę lub podwyżkę i poprawić swoją sytuację finansową. Przed wybraniem konkretnego kursu warto sprawdzić, na jakie wynagrodzenie możemy liczyć, posiadając dane uprawnienia. Średnie wynagrodzenia możemy sprawdzić na dwa sposoby. Po pierwsze informacje na temat tego ile możemy zarobić na danych stanowisku, znajdują się czasami w ogłoszeniach o pracę. Coraz więcej pracodawców decyduje się na podanie takiej informacji już na wstępie rekrutacji. Istnieją również specjalne portale internetowe agregujące informacje o zarobkach na poszczególnych stanowiskach. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, ile średnio zarabia spawacz albo operator maszyn budowlanych czy drogowych.

Czytaj dalej:

Na jaki zawód się przekwalifikować? 4 pomysły!

Skip to content