Zmiana zawodu to zawsze duży krok. Często im jesteśmy starsi, tym taka decyzja jest dla nas trudniejsza. Dziś mamy dla was propozycje na które dobrze płatne zawody można się przebranżowić po 40. czy 45. roku życia i zmienić pracę na lepszą.
Zmiana zawodu po 40. roku życia – czy to się opłaca?
Wiek nie powinien być dla nas przeszkodą nie do przejścia przy zmianie zawodu. Zmiana zawodu po 40. jest tak samo możliwa, jak zmiana zawodu po 30. czy w innym wieku. Bardziej niż nasza metryka liczy się nasza kondycja fizyczna i zdrowie. W przypadku niektórych zawodów będziemy bowiem musieli uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do ich wykonywania. Ciekawe i dobrze płatne zawody możemy zdobyć często w wyniku szkoleń i kursów. Większość z nich jesteśmy w stanie ukończyć w ciągu kilku tygodni czy miesięcy. Przeszkodą nie powinna być również cena kursu. W zdecydowanej większości przypadków kursy zawodowe kosztują mniej niż miesięczne zarobki na zdobytej dzięki nim posadzie.
Na jaki zawody warto się przekwalifikować?
Jeżeli nie macie pomysłu, na jaki zawód się przekwalifikować, to warto wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Jeśli mamy już pracę, możemy zastanowić się, czy nowe kwalifikacje pozwolą nam na lepsze stanowisko w tej samej firmie. Być może pracodawca będzie nawet w stanie sfinansować nasz kurs zawodowy.
- Przed wybraniem konkretnego zawodu, warto sprawdzić, czy tego rodzaju specjaliści są poszukiwani w naszym regionie. Możemy też poszukać w sieci listy zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Taka lista pokaże nam jakich specjalistów jest w tej chwili za dużo na rynku i jacy są cały czas poszukiwani przez pracodawców. Pomoże nam to określić na, ile nasz nowy zawód jest przyszłościowy.
- To, na jaki zawód się przekwalifikować, powinno oczywiście zależeć również od naszych indywidualnych preferencji. Zastanówmy się, co najbardziej przeszkadza nam w naszej obecnej pracy i czy w nowej pracy nadal będziemy mieli z tym do czynienia.
Przejdźmy teraz do konkretnych propozycji kursów, dzięki którym można zdobyć ciekawe i dobrze płatne zawody. O większości z nich pisaliśmy również w naszym artykule 5 kursów, dzięki którym szybko znajdziesz pracę.
Kursy spawania, czyli jaki kurs zrobić, żeby zarobić?
Osoby, które chcą w stosunkowo krótkim czasie zdobyć nowy zawód, dosyć często decydują się na kurs spawacza. Jaki kurs zawodowy warto wybrać z tej kategorii? Sporą popularnością cieszy się na przykład kurs spawania elektrodą, a także kurs spawania metodą TIG 141. W obu przypadkach koszt takiego kursu zawodowego to około 1500 zł. Nawet jeśli doliczymy do tego opłatę egzaminacyjną, to proces zmiany zawodu będzie nas kosztował mniej niż miesięczna pensja spawacza.
Jaki kurs dla zawodowych kierowców warto zrobić?
Zarówno w Polsce, jak i wielu krajach Europy Zachodniej cały czas utrzymuje się spore zapotrzebowanie na zawodowych kierowców. Dotyczy to szczególnie kierowców z prawem jazdy kategorii C i D. Jaki kurs opłaca się zrobić, gdy chcemy zostać kierowcą zawodowym? Zależy to przede wszystkim od tego, czy chcemy jeździć samochodami ciężarowymi, autobusami, czy może tylko samochodami osobowymi. W każdym przypadku będziemy potrzebowali prawa jazdy odpowiedniej kategorii oraz uprawnień do przewozu osób lub rzeczy. Są również dodatkowe szkolenia dla kierowców zawodowych, które mogą zwiększyć nasze szanse na rynku pracy. Zawodowi kierowcy samochodów ciężarowych mogą pomyśleć na przykład o kursie nalewania i opróżniania cystern czy kursach ADR związanych z przewozem substancji niebezpiecznych.
Ciekawe i dobrze płatne zawody – operator maszyn budowlanych
Dosyć uniwersalnymi szkoleniami zawodowymi są również kursy na maszyny budowlane. Zmiana kwalifikacji zawodowych w tym kierunku nie jest szczególnie czasochłonna. Przykładowo, kurs na koparkę trwa 134 godziny. Jeśli jesteśmy dyspozycyjni, możemy go więc ukończyć w kilka tygodni. Operator maszyn budowlanych może znaleźć zatrudnienie w różnego rodzaju firmach. Tacy specjaliści są poszukiwani również za granicą, w innych krajach Unii Europejskiej.
Szkolenia SEP, czyli jak się łatwo przekwalifikować na inny zawód
Ostatnia propozycja w naszym zestawieniu to tak zwane szkolenia SEP. Pozwalają one na zdobycie uprawnień do dozoru i eksploatacji sieci energetycznych i gazowych. Koszt takiego szkolenia to zaledwie kilkaset złotych. Jest to niewielka cena za zdobycie uprawnień, które pozwolą nam się przekwalifikować i zmienić zawód praktycznie w każdym wieku.
Czytaj również: