Panel kursanta

Ile zarabia operator wózka widłowego? Aktualne stawki

Wózki widłowe to uniwersalne urządzenia dźwigowe wykorzystywane w wielu branżach. Uprawnienia operatora wózka widłowego mogą być mocnym atutem w trakcie poszukiwania pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Sprawdźmy dziś, ile zarabia operator wózka widłowego i jakie uprawnienia musi posiadać. Zapraszamy do lektury.

Jakie uprawnienia musi mieć operator wózka widłowego?

Zanim przejdziemy do tego, ile zarabia operator wózka widłowego w Polsce i na jakie zarobki może liczyć w Niemczech, sprawdźmy, kto właściwie może wykonywać ten zawód. Zarówno w Polsce, jak i większości innych krajów Unii Europejskiej do podjęcia pracy na wózku widłowym potrzebne będą uprawnienia operatora. Można je zdobyć, kończąc kurs operatora wózków jezdniowych podnośnikowych. Składa się on z zajęć teoretycznych i praktycznych, a jego zwieńczeniem jest państwowy egzamin przed komisją powołaną przez Urząd Dozoru Technicznego. Po pomyślnie zdanym egzaminie kursant otrzymuje uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych z dowolnym napędem (elektrycznym, spalinowym i zasilanych LPG). 

Kto może zostać operatorem wózka widłowego? Do tego kursu może przystąpić prawie każdy. Wymagania nie są wygórowane. Kursanci muszą mieć jedynie ukończone 18 lat i wykształcenie co najmniej podstawowe. Jedynym dodatkowym warunkiem jest posiadania prawa jazdy kategorii B. Przystępna jest również cena kursu na operatora wózków widłowych. Koszt tego szkolenia w naszych ośrodkach to aktualnie 500 zł. Do tego należy doliczyć jeszcze opłatę za państwowy egzamin wynoszącą niecałe 200 zł. Szkolenie to kosztuje więc dużo mniej niż na przykład kursy na maszyny budowlane. Dodatkowo nasze ośrodki szkoleniowe współpracują z Powiatowymi Urzędami Pracy. Dzięki temu osoby bezrobotne mogą uzyskać całkowite dofinansowanie kursu. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie bezpłatne szkolenia.

Ile zarabia operator wózka widłowego w Polsce?

Przejdźmy teraz do tego, ile przeciętnie zarabia operator wózka widłowego w Polsce. W ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń ankietowano ponad 1400 operatorów wózków widłowych. Mediana na tym stanowisku wynosi niecałe 4000 zł brutto, dokładnie 3860 zł. W największym skrócie, mediana to uśrednione zarobki. Oznacza to, że 50% operatorów zarabia powyżej tej kwoty, a druga połowa poniżej. Zarobki poszczególnych operatorów wózków widłowych zależą oczywiście od takich czynników jak doświadczenie, staż pracy w danej firmie, kondycja finansowa i podejście do pracownika pracodawcy itp. Najwyższe zarobki operatorów wózków widłowych w Polsce to nawet 5000 zł brutto.

Zarobki operatora wózków widłowych w Niemczech

Jak się łatwo domyślić wynagrodzenie operatorów wózków widłowych jest dużo atrakcyjniejsze za naszą zachodnią granicą. Stawka godzinowa operatora wózka widłowego w Niemczech wynosi mniej więcej od 12 do 15 euro brutto. Ile średnio zarabia operator wózka widłowego w Niemczech na miesiąc? Łatwo policzyć, że miesięczne wynagrodzenie to mniej więcej od 1900 do 2400 euro brutto. W przeliczeniu na złotówki to od 8500 do ponad 10000 zł brutto. Dodatkowo wielu niemieckich pracodawców oferuje dodatki do pensji i premie. W niektórych firmach możemy liczyć na przykład na dodatek w wysokości 200 euro na wynajęcie mieszkania. Nawet biorąc pod uwagę koszty życia w Niemczech, zarobki operatora wózka widłowego są w tym kraju dużo bardziej atrakcyjne niż w Polsce. Przeszkodą dla wielu operatorów wózków widłowych z Polski może być brak znajomości języka. Można co prawda znaleźć oferty pracy w Niemczech niewymagające znajomości języka. Jeśli jednak chcemy podjąć w tym kraju pracę na dłuższy czas, warto pomyśleć wcześniej o kursie językowym. Znajomość języka, chociażby na poziomie podstawowym będzie dużym ułatwieniem w codziennym życiu.

Skip to content