Panel kursanta

praca w Niemczech, flaga niemiec

Praca w Niemczech. Co trzeba wiedzieć?

Niemcy, jako kraj sąsiadujący z Polską, stały się częstym kierunkiem destynacji emigrantów zarobkowych z naszego kraju. Język niemiecki jest stosunkowo znany przez sporą część Polaków, dlatego również pod tym względem jest nam łatwiej wyjechać za zachodnią granicę. Zarobki liczone w euro kuszą wielu, zwłaszcza że w Niemczech poszukiwani są wykwalifikowani fachowcy – a na tych stanowiskach Polacy cieszą się renomą jako solidni i pracowici. W niniejszym artykule postaramy się więc przybliżyć jak wygląda praca w Niemczech oraz zwrócimy uwagę na kwestie, które warto wiedzieć przed wyjazdem.

Praca w Niemczech: co trzeba wiedzieć?

Kwestii, które warto wiedzieć w związku z pracą w Niemczech, jest sporo. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania w tej sprawie. Z punktu widzenia osób wahających się co do wyjazdu, najważniejszą kwestią jest popyt na niemieckim rynku pracy na wykwalifikowanych fachowców z doświadczeniem, których w Niemczech brakuje. Dlatego nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem tam pracy, o ile dysponujemy odpowiednimi kwalifikacjami.

Praca w Niemczech: co trzeba załatwić?

Przede wszystkim, żeby rozpocząć pracę w Niemczech, musimy wiedzieć, co należy „załatwić” czy zabrać. Dowód osobisty lub paszport to oczywiście obowiązkowe dokumenty do uzyskania pracy w Niemczech. Równie przydatna okaże się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą należy wyrobić przed wyjazdem pracowniczym. Dzięki niej nie musimy się martwić o ewentualne koszty leczenia w Niemczech. Istotną kwestią jest też zagadnienie: urząd pracy w Niemczech a ubezpieczenie – trzeba pamiętać, że w sytuacji utraty pracy należy zarejestrować się jako osoba bezrobotna, żeby być uprawnionym do korzystania ze świadczeń medycznych w ramach ubezpieczenia. Ponadto trzeba zabrać ze sobą wszelkie inne niezbędne dokumenty, jeśli je posiadamy, takie jak: prawo jazdy, świadectwo pracy, wszelkie certyfikaty, dyplomy i książeczki, poświadczające nasze uprawnienia czy nabyte umiejętności.

Niemcy: praca w niedzielę

W Niemczech praca w niedziele czy święta nie podlega odgórnie opodatkowaniu – choć może to zostać inaczej ustalone w indywidualnej umowie o pracę. Warto również zaznaczyć, że za przepracowaną niedzielę lub inny dzień świąteczny, pracownikowi w Niemczech przysługuje dzień wolny w tygodniu roboczym.

Praca w Niemczech – czy trzeba się rozliczyć w Polsce?

Wiele osób zastanawia się, czy z pracy w Niemczech trzeba się rozliczyć również w Polsce. Otóż, trzeba – przychody z pracy za granicą podlegają nie tylko podatkowi w tymże kraju, ale również opodatkowaniu w Polsce, co należy wykazać w rozliczeniu PIT.

Ile trzeba pracować w Niemczech, żeby dostać emeryturę?

Żeby móc liczyć na niemiecką emeryturę, należy przepracować w tym kraju minimum pięć lat. Co istotne, nie musi być to ciągłe pięć lat, a suma przepracowanych okresów – jest to istotna informacja, szczególnie dla pracowników okresowych, którzy przyjeżdżają do Niemiec do pracy zaledwie na parę tygodni lub miesięcy. Wysokość niemieckich emerytur jest oczywiście znacznie wyższa niż polskich, dlatego warto rozważyć taką możliwość w perspektywie zatroszczenia się o swój byt na starość. Z kolei, czy praca w Niemczech liczy się do emerytury w Polsce? Jak najbardziej. Dla każdej osoby, ubiegającej się w Polsce o minimalną emeryturę, okres pracy odbyty w kraju unijnym wlicza się do lat stażu. A zatem, pracując w Niemczech, otrzyma się emeryturę wyliczoną z polskich okresów składkowych, co nie powoduje utraty prawa do emerytury niemieckiej.

Aplikuj o pracę w Niemczech!

Zalet zatrudnienia za granicą, zwłaszcza zachodnią, jest sporo, dlatego rozpocznij poszukiwania pracy jeszcze przed wyjazdem. Internet, agencje pracy, znajomi – to potencjalne drogi poszukiwania zatrudnienia w Niemczech. A jeżeli chcesz poszerzyć sobie pole poszukiwań, zdobądź kwalifikacje, na które jest popyt i zostań specjalistą SEP, spawaczem, kierowcą zawodowym bądź innym fachowcem, otrzymującym wypłatę w euro.

Czytaj także:

Praca w Szwajcarii – jak ją zdobyć?

Skip to content