Panel kursanta

Praca w Szwajcarii – jak ją zdobyć?

Wielu Polaków decyduje się na emigrację zarobkową do bogatszych krajów Europy. O Szwajcarii mówi się, że to raj zarobkowy, ze względu na jedne z najwyższych obowiązujących na naszym kontynencie wynagrodzeń. Jednak warto pamiętać, że jest to też jednocześnie jedno z najdroższych państw europejskich pod względem kosztów utrzymania. Mimo to życie i praca w Szwajcarii naprawdę się opłacają, dlatego postanowiliśmy podpowiedzieć, jak szukać pracy w Szwajcarii?

Praca w Szwajcarii: co warto wiedzieć?

Szwajcaria to nie tylko alpejskie krajobrazy i znane na całym świecie zegarki. To również wielojęzyczny kraj, podzielony na regiony, gdzie obowiązuje: niemiecki, francuski, włoski lub romansz. Szwajcarzy przykładają dużą wagę do znajomości ich języka, dlatego warto wiedzieć, dokąd chcemy się udać, żeby wybrać kierunek zgodny z językiem, który znamy lub zamierzamy lepiej poznać. Konieczne okażą się również kwalifikacje, które pomogą w znalezieniu pracy. Szwajcaria, choć należy do strefy Schengen i otwiera się na obcokrajowców, chcących tam pracować, to jednak przede wszystkim stawia na swoich obywateli. Dlatego dobrze jest się wybijać na tle Szwajcarów pod względem doświadczenia oraz umiejętności. Co ważne i dobre dla nas – według prawa obcokrajowcy i obywatele Szwajcarii muszą zarabiać tyle samo na tych samych stanowiskach. Ponadto trzeba wiedzieć, że w Szwajcarii nie istnieje płaca minimalna, co oznacza, że wysokość wynagrodzenia trzeba negocjować z pracodawcą w oparciu o porównanie z obowiązującymi stawkami za daną pracę, nie zaś o kwoty odgórnie narzucone przez państwo.

Jak dostać pracę w Szwajcarii?

Poszukiwania pracy w Szwajcarii najlepiej jest rozpocząć jeszcze przed wyjazdem. Gdzie szukać pracy w Szwajcarii? Warto przede wszystkim śledzić ogłoszenia zamieszczane w internecie, ale również dobrze jest rozważyć zatrudnienie się przez agencje pracy, współpracujące ze szwajcarskimi firmami. Dobrze jest też być czujnym na polecenia znajomych – niekiedy tą właśnie drogą natrafia się na sprawdzone, atrakcyjne oferty zatrudnienia. Zdecydowanie w poszukiwaniu pracy pomóc nam mogą nabyte w Polsce konkretne kwalifikacje i uprawnienia – bardziej niż np. dyplom ukończenia polskiej uczelni. Podobnie będzie z doświadczeniem czy rekomendacjami od poprzednich pracodawców. Dlatego warto zapisać się na specjalistyczny kurs, który podniesie nasze kwalifikacje w danym zawodzie i sprawi, że będziemy mogli pochwalić się konkretnymi uprawnieniami.

Jaka praca w Szwajcarii?

W Szwajcarii obecnie pilnie poszukuje się fachowców i specjalistów. Oprócz opiekunów największym zainteresowaniem cieszą się rzemieślnicy, budowlańcy oraz pracownicy z sektora logistycznego, a zatem m.in. kierowcy, odpowiadających za transport surowców. Oprócz tego na szwajcarskim rynku pracy brakuje także operatorów maszyn do robót ziemnych oraz drogowych, specjalistów od obsługi systemów elektroenergetycznych, spawaczy itp. Specjalistyczne ponadnarodowe szkolenia w Polsce przygotują Cię do wykonywania wymienionych zawodów, a w dodatku nie trwają długo, natomiast przy szwajcarskich zarobkach, koszt kursów zwróci się prawdopodobnie szybciej niż w miesiąc. Trzeba wiedzieć, że miesięczne wynagrodzenie w Szwajcarii na tego typu stanowiskach może wynosić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Aplikuj o pracę w Szwajcarii!

Jeżeli jesteś gotowy na wyjazd do obcego kraju i znasz na poziomie podstawowym któryś z języków obowiązujących w Szwajcarii, warto zaryzykować i aplikować o pracę w tym kraju. Pamiętaj, że na wyjazd powinno się mieć odłożoną dosyć sporą sumę pieniędzy na początek, żeby przeżyć, zanim otrzymasz pierwszą wypłatę we frankach. Dobrze jest też się przygotować do tego wyjazdu na polu zawodowym i zainwestować we własne umiejętności. Dlatego zachęcamy do zapisywania się na wybrane kursy z oferty szkoleniowej – z pewnością każdy znajdzie coś wprost skrojonego pod siebie i pod oczekiwania stawiane przez szwajcarski rynek.

Czytaj także

Praca w Niemczech

Na jakie zawody jest zapotrzebowanie?

Na jaki zawód się przekwalifikować?

Praca za granicą bez języka – gdzie i w jakich zawodach?

Najbardziej poszukiwane zawody 2022 – sprawdź!

Praca bez doświadczenia – jak zacząć i gdzie szukać?

Skip to content