Panel kursanta

Jakie prawo jazdy na przyczepę?

Zarówno prywatne, jak i zawodowe pobudki mogą nas skłonić do tego, aby chcieć zrobić prawo jazdy na przyczepę. Remont, przeprowadzka, wakacje czy szerszy zakres obowiązków w pracy kierowcy zawodowego to tylko niektóre z powodów, dla których warto mieć prawo jazdy na przyczepy. Jednak nie zawsze wiadomo, która kategoria będzie optymalna w naszym przypadku, dlatego w niniejszym tekście podpowiemy, jakie prawo jazdy na przyczepę będzie najkorzystniejsze dla Ciebie.

Prawo jazdy na przyczepy – rodzaje
Zasadniczo, rozróżnia się kilka rodzajów przyczep, a więc również różne kategorie prawo jazdy na przyczepy. Przede wszystkim nauka na prawo jazdy na przyczepy będzie dotyczyć kategorii BE, czyli prawa jazdy B + przyczepa, które uprawnia do prowadzenia samochodu osobowego z przyczepą o masie nieprzekraczającej 3,5 ton.
Drugą z opcji jest kategoria CE, czyli prawo jazdy na samochód ciężarowy z przyczepą. W ramach tej kategorii uzyskuje się uprawnienia do kierowania pojazdem, którego całkowita masa przekracza 3,5 tony wraz z przyczepą (z wyjątkiem autobusu), a także do kierowania ciągnikiem rolniczym razem z przyczepą i wolnobieżnym pojazdem. Ta kategoria często dotyczy kierowców zawodowych, którzy przewożą towary w ramach pracy. Dlatego należy pamiętać, aby odbyć odpowiednie kursy dla kierowców zawodowych – niezależnie czy są to szkolenia okresowe, czy kursy ADR dla przewożenia materiałów niebezpiecznych.
Oprócz kursu należy przejść także badania dla kierowców, w ramach których lekarz orzeknie, czy kandydat jest zdolny do kierowania pojazdem z przyczepą.

Rodzaje przyczep
Same przyczepy również dzielą się na różne rodzaje, z których można wymienić:

  • przyczepy jednoosiowe – cechuje je lekka konstrukcja, najczęściej wykonana z blachy. Przyczepy tego rodzaju również można podzielić na dwa podtypy: lekkie o ładowności do 0,75 t oraz ciężarowe do 1,8 t. Jeżeli waga pojazdu nie przekroczy masy 3,5 t, nie są wymagane dodatkowe uprawnienia do posiadania przyczepy.
  • przyczepy wieloosiowe – pozwalają na przewożenie większych ładunków rzeczowych lub zwierząt, np. koni – tu również wyróżniamy dwie kategorie: lekką do 0,75 tony oraz ciężarową do 3,5 tony. Z uwagi na wyższą wagę, charakteryzuje je większa stabilność niż przyczepy jednoosiowe. A zatem jakie prawo jazdy na przyczepkę dwuosiową? Kierujący takim pojazdem musi mieć prawo jazdy o kategorii BE.
  • przyczepy podłodziowe – takie przyczepy są wyjątkowo stabilne i posiadają wodoszczelne łożyska, często mają również własny układ hamulcowy. Większe typy przyczep podłodziowych również wymagają dodatkowych uprawnień.
  • wywrotki i kipry – budowa tego rodzaju przyczep pozwala na łatwe załadowanie i rozładunek danych materiałów; w zależności od wielkości wywrotki, będą potrzebne różne uprawnienia.
  • przyczepy otwarte i zamknięte – ostatni podział wskazuje na to, czy dana przyczepa jest dodatkowo zabezpieczona od góry plandeką lub inną formą przykrycia, czy stanowią otwarte platformy. Nie ma to jednak wpływu na rodzaj uprawnień, wymaganych do kierowania pojazdem z przyczepą.

Jakie prawo jazdy na przyczepę?
Niezależnie od tego, czy planujesz zrobić prawo jazdy na przyczepkę samochodową, czy też na przyczepę ciężarową, należy pamiętać o znajomości wagi prowadzonego pojazdu. To szczególnie istotne przy ciężkich przyczepach, które dodatkowo są dość mocno załadowane. Oczywiście tego problemu nie będą mieć osoby, które mają uprawnienia do prowadzenia obu typów pojazdów z przyczepami. Dlatego zachęcamy do poszerzania swoich uprawnień i zdobywania coraz wyższych kwalifikacji w prowadzeniu pojazdami.

Skip to content