Cięcie plazmowe to kurs dostępny w ofercie Centrum Szkoleniowego Lektor. Jest to jedno ze szkoleń, z kategorii kurs spawania. Jednak wydaje się jakby odwrotnością tego, co potocznie kojarzy nam się ze spawaniem: zamiast spojenia, pozwala na naukę tego, jak przecinać, żłobić, przebijać. W dzisiejszym artykule wskażemy, dlaczego warto zrobić kurs ręcznego cięcia plazmowego – osoby zainteresowane zapraszamy do lektury!
Przecinanie plazmą – na czym polega?
Cięcie plazmowe stanowi proces przecinania różnego rodzaju metali przy użyciu tzw. łuku plazmowego. Łuk ten jest źródłem ciepła tak gorącym, że pod wpływem jego jarzącej się elektrody, topi się metal. Odpowiednie kierowanie łukiem plazmowym pozwala na precyzyjne przycinanie, rozcinanie i docinanie blach oraz innych metalowych obiektów. Dzięki użyciu specjalnych gazów plazmowych, możliwe jest precyzyjne cięcie metali o różnych grubościach (plazmą można ciąć zarówno bardzo cienką, jak i grubą powierzchnię metalu).
Podczas cięcia plazmowego warto zwrócić uwagę na pewne zmienne parametry (natężenie prądu, szybkość cięcia, napięcie łuku plazmowego, średnica dyszy do cięcia, odległość palnika od tworzywa, typ i konstrukcja elektrody, typ, ciśnienie i natężenie przepływu gazu osłonowego).
Cięcie plazmą – uprawnienia
Cięcie plazmą może odbywać się zarówno w sposób ręczny, jak i zmechanizowany. W przypadku drugiej metody, należy znać się na obsłudze oraz programowaniu specjalistycznych zautomatyzowanych maszyn do cięcia plazmą. Z kolei ręczny przecinacz plazmowy to zawód, którego możesz się wyuczyć, odbywając nasz kurs. Praca przecinacza plazmowego polega na ręcznym, precyzyjnym cięciu materiału bądź wykonywaniu innego rodzaju żłobień, otworów lub ukośnych cięć. Stoły plazmowe umożliwiające cięcie są wyjątkowo łatwe w obsłudze, dlatego bardzo szybko można nauczyć się tej techniki cięcia.
Cięcie plazmą – kurs jeden z wielu
W obręb kursów spawania w Centrum Szkoleniowym Kursy Lektor wchodzą również inne szkolenia warte uwagi, takie jak:
- Badania nieniszczące NDT – MT1, MT2;
- Badania nieniszczące NDT – PT;
- Badania nieniszczące NDT – VT;
- i pozostałe.
Poszukując pracy w przemyśle metalurgicznym, w stoczni, warsztacie czy innych zakładach pracy, warto wyposażyć się w szereg przydatnych kwalifikacji, które mogą wywindować nasze zarobki w górę. Dlatego przecinanie plazmą powinno być jedną z wielu umiejętności, które możesz nabyć – w teorii i praktyce – podczas naszych szkoleń.
Cięcie plazmą – zarobki
W porównaniu z pozostałymi zawodami z zakresu spawania, przecinacz plazmowy to profesja, która wiąże się z solidnymi zarobkami. Obecnie są to wynagrodzenia rzędu ok. sześciu tysięcy złotych miesięcznie – zagranicą, a zwłaszcza na zachodzie, są one oczywiście stosunkowo wyższe.
Kurs cięcia plazmowego – zapisz się i Ty!
Kurs cięcia plazmowego to jedna z wielu kwalifikacji, która może przydać się w naprawdę wielu miejscach: od stoczni, przez fabryki motoryzacyjne, po niewielkie warsztaty. Warto jednak łączyć tę umiejętność z innymi, żeby stać się jeszcze bardziej atrakcyjnym pracownikiem dla potencjalnych pracodawców oraz podwyższyć sobie wynagrodzenie. Pamiętaj, że spawacze (w tym także przecinacze plazmowi) należą do zawodów deficytowych na rynku pracy, więc warto celować w tę ścieżkę kariery, zapewniającą znacznie większą gwarancję zatrudnienia. Dlatego nie zwlekaj i zapisz się na kurs cięcia plazmowego jeszcze dziś!
Czytaj także:
- Kurs spawania w 5 pytaniach i odpowiedziach
- Nauka spawania – jak powinna wyglądać?
- Kurs lutowaczy gazowych – ręczne lutowanie twarde
- Jak zawód wybrać? 3 kursy, które pozwolą Ci dobrze zarabiać.
- Praca za granicą bez języka – gdzie i w jakich zawodach?
- Praca bez wykształcenia. Gdzie znaleźć pracę bez studiów?