Panel kursanta

Kurs spawania w 5 pytaniach i odpowiedziach

Interesuje Cię kurs spawania? Zastanawiasz się, ile kosztuje taki kurs, jak długo trwa i kto może do niego przystąpić? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z kursami na spawacza znajdziesz w poniższym poradniku.

Kurs spawacza – kto może go zrobić?

Z kursu na spawacza może skorzystać praktycznie każdy. Nie ma żadnych specjalnych wymagań ani warunków, które muszą spełnić kandydaci na spawaczy. Niezależnie od szkolenia, kursanci muszą jedynie być pełnoletni i posiadać wykształcenie co najmniej podstawowe. Konieczne jest również posiadanie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania takiego zawodu.

Jakie są rodzaje uprawnień spawalniczych?

Uprawnienia spawalnicze dzielą się na szereg kategorii w zależności od metod spawania i materiału. Każdy kurs pozwala na poznanie jednej metody spawania na przykładzie jednego materiału. Kursy na spawacza, które cieszą się w naszych ośrodkach szkoleniowych największym powodzeniem to:

  • Spawanie 111 MMA, czyli kurs spawania elektrodą otuloną. Kurs podzielony jest na 3 poziomu zaawansowania, a więcej informacji o nim znajdziecie na tej stronie.
  • Spawanie 131 MIG, czyli spawanie łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych. Podobnie jak poprzedni kurs, również spawanie 131 MIG podzielone jest na 3 poziomy. Pierwszy z nich dotyczy spawania spoin pachwinowych, rur i blach. Poziom drugi to spawanie czołowe blach, a trzeci to spawanie czołowe rur. 
  • Dużą popularnością cieszy się również kurs spawania metodą MAG 135 / 138.

Wszystkie te 3 kursy są często wybierane przez osoby, które dopiero planują zacząć pracę w charakterze spawacza. Korzystają z nich jednak również posiadacze książeczki spawacza, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje i zdobyć nowe umiejętności.

Ile kosztuje kurs spawania?

Cena kursu na spawacza uzależniona jest częściowo od tego, jaką metodę spawania wybierzemy. Większość najpopularniejszych kursów spawania w naszych ośrodkach szkoleniowych kosztuje 1500 zł. Jest to cena za kurs jednej metody spawania i jednej grupy materiałowej. Oznacza to, że w ramach kursu przekazywana jest wiedza dotycząca spawania konkretnego materiału jedną metodą. Zakres kursu można poszerzyć o dodatkowe grupy materiałowe. Dopłata za każdą kolejną grupę materiałową wynosi 800 zł. Do ceny kursu musimy doliczyć jeszcze 450 zł. Jest to opłata za egzamin państwowy oraz za wydanie certyfikatu z Instytutu Spawalnictwa a także książeczki spawacza. 

Jak wybrać kurs na spawacza?

Kurs spawania to znaczący wydatek. Wybór ośrodka szkoleniowego, jak i konkretnego kursu, warto więc odpowiednio przemyśleć. Zastanawiasz się, jak wybrać kurs spawania? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić:

  • W jakich dniach i godzinach odbywają się szkolenia? Czy jest możliwe indywidualne dopasowanie godzin zajęć praktycznych i teoretycznych tak, aby nie kolidowały z codziennymi obowiązkami? Kursy lektor oferują różne tryby szkoleń (całodzienne, weekendowe, popołudniowe).
  • Czy ośrodek szkoleniowy dysponuje nowoczesnym sprzętem i czy w ramach zajęć praktycznych każdy kursant będzie miał do dyspozycji własne stanowisko spawalnicze? Tak właśnie jest podczas szkoleń Kursy Lektor.
  • Czy nie ma jakichś ukrytych opłat, niezbędnych elementów szkolenia, za które trzeba dopłacić itd.? Zawsze informujemy i wszystkich kosztach szkolenia.
  • Jeśli na kurs spawania dojeżdżamy z innego regionu, warto wybrać ośrodek z własną bazą noclegową. Dzięki temu rozwiązaniu nasi kursanci znacznie oszczędzają na noclegu.

Ile trwa kurs spawania?

To ile trwa kurs spawania, zależy od metody, którą wybierzemy, liczby poziomów i grup materiałowych. Standardowy kurs spawania przewidziany jest na 145 godzin. W tym zawiera się 25 godzin zajęć teoretycznych i 120 godzin zajęć praktycznych. To, jak długo będzie trwał kurs, zależy od tego, jak ułożymy sobie zajęcia. W naszych ośrodkach szkoleniowych kursy spawania odbywają się w trybie całodziennym, popołudniami lub w dwa weekendy. Dzięki temu można wybrać optymalny tryb, który nie będzie kolidował z codziennymi obowiązkami.

Czy uprawnienia spawalnicze są bezterminowe?

Większość uprawnień na urządzenia spawalnicze wydawana jest na 2 lata. Po upływie tego czasu konieczne będzie odnowienie uprawnień. Oczywiście koszt odnowienia uprawnień jest dużo niższy niż cena kursu spawania. Osoby pracujące w zawodzie spawacza za odnowienie uprawnień muszą zapłacić 350 zł. Osoby powracające do zawodu po dłuższej przerwie muszą się liczyć z nieco większym wydatkiem. Koszt odnowienia uprawnień spawalniczych to w tym przypadku 800 zł.

Skip to content