Panel kursanta

Najbardziej poszukiwane zawody 2022? Sprawdź!

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Warto być zatem na bieżąco, jeżeli chodzi o najbardziej poszukiwane zawody. Zwłaszcza osoby dopiero rozpoczynające swoją karierę lub chcące zmienić branżę, powinny być zorientowane w tej kwestii. W niniejszym artykule przedstawimy tendencje rynkowe wsparte o dane barometru zawodowego, które mogą być pomocne w procesie poszukiwania pracy, gdyż wskażą tegoroczne najbardziej poszukiwane zawody w Polsce.

9 najbardziej poszukiwanych zawodów

Jeżeli chodzi o najbardziej poszukiwane zawody 2022, to zdecydowanie najbardziej cierpią pod tym względem branże budowlana i medyczna, w których zwyczajnie brakuje rąk do pracy. To zła wiadomość dla pracodawców, ale dobra dla przyszłych pracowników, gdyż z łatwością znajdą pracę w tych sektorach. A zatem zawody najbardziej poszukiwane to:

 • betoniarze i zbrojarze,
 • pracownicy robót wykończeniowych,
 • dekarze i blacharze budowlani,
 • brukarze,
 • monterzy instalacji budowlanych,
 • murarze i tynkarze,
 • cieśle i stolarze budowlani,
 • operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
 • robotnicy budowlani.

Jednak lista najbardziej poszukiwanych zawodów to dopiero wstęp do szukania pracy. Na wskazanych stanowiskach trzeba umieć wykonywać konkretne czynności, zwykle związane z obsługą określonych maszyn lub urządzeń, a także odznaczać się znajomością zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Co należy zrobić, żeby móc wykonywać najbardziej pożądane zawody?

Aby wykonywać najbardziej poszukiwane zawody na rynku pracy, trzeba ukończyć odpowiednie szkoły lub kursy, które przygotują do danego zawodu. Do naszych topowych szkoleń, które warto odbyć przed rozpoczęciem pracy w wyżej wymienionych zawodach, należą:

 • kurs spawania – uprawniający do różnych rodzajów spawania, w zależności od odbytego kursu,                        
 • szkolenia SEP – uprawniające do dozoru i eksploatacji urządzeń lub sieci elektrycznych, energetycznych czy gazowych – zależnie od wybranego kursu,
 • szkolenia na maszyny do robót ziemnych – uprawniają do obsługi maszyn takich jak: koparka, ładowarka, spycharka, równiarka, kafar, palownica itd., w zależności od tego, który kurs się wybierze,
 • szkolenia na maszyny do robót drogowych – uprawniają do obsługi następujących maszyn: walce, recyklery, rębaki do drewna, frezarka, pilarka, przecinarka, skrapiarka itd., zależnie od kursu,
 • szkolenia na urządzenia dźwigowe UDT – pozwalają sterować wózkami jezdniowymi, suwnicami, żurawiami, dźwigami itp., zależnie od kursu.             

Najbardziej poszukiwane zawody przyszłości – skąd te luki?

Jeżeli chodzi o współczesny rynek pracy, najbardziej poszukiwane zawody należą do tych, które wymagają częstych wyjazdów służbowych oraz wiążą się z pracą w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Jednak kiedy już ktoś zdobędzie odpowiednie uprawnienia i wpisze się w najbardziej potrzebne zawody, to dopiero połowa sukcesu. Często osoba posiadająca uprawnienia do obsługi specjalistycznej maszyny nie jest brana pod uwagę przez pracodawcę, ponieważ nie posiada uprawnień do kierowania nią w ruchu drogowym, a więc często nie jest w stanie dotrzeć takim pojazdem na teren budowy. Trzeba mieć to na uwadze przy podejmowaniu uzupełniających kursów.

Poszukując pracy, sprawdź jakie zawody są poszukiwane!

Mądre podejście do szukania pracy to takie, w którym wyprzedzisz swojego potencjalnego pracodawcę o krok. Przygotuj się do ewentualnych wymagań i pozwól sobie wybierać pośród ofert na rynku. Dlatego zapraszamy do zapisywania się na nasze szkolenia zawodowe, dzięki którym podniesiesz swoją wartość jako pracownika.

Czytaj także:

Skip to content