Panel kursanta

Nauka spawania – jak powinna wyglądać?

Kurs spawania to stosunkowo prosty i powszechnie dostępny sposób na zdobycie wartościowych umiejętności. Aby rozpocząć kurs spawania, nie musimy spełniać żadnych specjalnych wymagań. Kurs taki może ukończyć prawie każdy, a zdobyte w ten sposób uprawnienia spawacza będą mocnym atutem na rynku pracy. Sprawdźmy więc, jakie kursu spawania są najbardziej atrakcyjne i jak wybrać najlepszy z nich.

Uprawnienia spawacza – jaki kurs spawania wybrać?

Pod pojęciem spawania kryje się tak naprawdę szereg technik spawalniczych. Różnią się one pomiędzy sobą zastosowanymi technologiami spawarek, materiałami, które można spawać i techniką wykonania. W naszych ośrodkach szkoleniowych oferujemy kursy spawania 6 różnymi metodami. Są to:

 • Kurs spawania 111 MMA elektrodą otuloną.
 • Kurs 131 MIG elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych.
 • 2 rodzaje kursów spawania MAG: kurs 135/138 MAG (spawanie łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazów) i kurs 136 MAG (spawanie drutem elektrodowym proszkowym o rdzeniu topnikowym. 
 • Kursy spawania 141 TIG, czyli spawanie łukowe elektrodą nietopliwą.
 • Kurs spawania 311 acetylenowo–tlenowego.

Dodatkowo prowadzimy również szereg pokrewnych kursów:

 • ręczne cięcie plazmowe,
 • lutowanie gazowe,
 • ręczne cięcie acetylenowo-tlenowe i propoanowo-butanowo-tlenowe.

Pełną listę oferowanych przez nas kursów spawania można znaleźć na stronie nauka spawania.

Musimy pamiętać, że jeden kurs spawania obejmuje naukę jednej metody i jednej grupy materiałowej. Oczywiście, jeśli chcemy rozszerzyć zakres kursu o kolejne grupy materiałowe lub metody, możemy to zrobić za dodatkową opłatą. Wiele osób, które rozpoczyna swój pierwszy kurs spawania, wybiera metody MIG i MAG. Pozwalają one na spawanie między innymi miedzi, aluminium i różnych gatunków stali. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby później poszerzyć swoje kompetencje, przystępując do kolejnego kursu. Przed wyborem metody spawania warto także sprawdzić zapotrzebowanie na tego typu specjalistów naszym regionie.

Na co zwrócić uwagę wybierając ośrodek szkoleniowy?

Poza wyborem metody spawania bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego ośrodka szkoleniowego. W końcu zależy nam nie tylko na samych uprawnienia, ale również na tym, żeby zdobyć praktyczne umiejętności. Oto kilka rzeczy, które warto sprawdzić, zanim zdecydujemy się na konkretny kurs spawania:

 • Godziny zajęć – to szczególnie ważne dla osób, które pracują lub uczą się w trybie dziennym. Właśnie z myślą o takich kursantach w naszych ośrodkach kursy odbywają się nie tylko w tygodniu, w ciągu dnia, ale także w weekendy i popołudniami.
 • Cena kursu, a dokładnie to czy obejmuje ona wszystkie jego niezbędne elementy. Zdarza się, że niektóre ośrodki kuszą niską ceną początkową kursu, ukrywając część dodatkowych opłat. Sprawdźmy też, czy opłata za kurs obejmuje również wyposażenie spawacza (maskę i rękawice), tak jak w przypadku naszych kursów.
 • Warto także sprawdzić, czy ośrodek dysponuje nowoczesnymi spawarkami spełniającymi aktualne standardy. Tylko nauka na dobrej jakości sprzęcie zagwarantuje nam zdobycie odpowiednich umiejętności.

Ile kosztuje kurs spawacza?

Kurs spawania jedną metodą jednej grupy materiałowej to wydatek 2000 zł. Warto zaznaczyć, że sam kurs kosztuje 1550 zł, a pozostałe 450 zł to opłata egzaminacyjna oraz koszty wydania fizycznych uprawnień, książeczki spawacza itd. Sam egzamin odbywa się przed komisją powołana przez państwowy Instytut Spawalnictwa z Gliwic. Jeśli nasz kurs spawania chcemy poszerzyć o kolejną grupę materiałową lub metodę spawania, musimy liczyć się z dopłatą w wysokości 800 zł. Warto zwrócić uwagę, że jest to prawie o połowę mniejszy wydatek, niż rozpoczynanie nowego kursu w przyszłości.

Sprawdź również:

Jaki kurs opłaca się zrobić?

 

Skip to content