Panel kursanta

Rębak do drewna. Dlaczego warto zrobić kurs na jego obsługę?

Rębak do drewna to maszyna przydatna w sytuacjach związanych z organizacją i porządkowaniem terenu. Niezależnie od tego, czy przygotowujemy plac budowy, czy też porządkujemy tereny zielone, rębak do drewna może znacznie przyspieszyć naszą pracą. Sprawdźmy dziś, czym są rębaki do drewna, jak działają i co trzeba zrobić, aby zdobyć uprawnienia do obsługi rębaka.

Rębak do drewna – co to takiego?

Rębak do drewna to maszyna, której zadaniem jest rozdrabnianie pni i gałęzi na tak zwane zrębki. Rębaki do drewna są szeroko stosowane w budownictwie, ogrodnictwie, przemyśle leśnym itd. Rębak do drewna jest bardzo przydatnym urządzeniem na przykład przy porządkowaniu placu budowy, przed rozpoczęciem inwestycji. Dodatkową korzyścią użycia rębaka do drewna, jest możliwość wykorzystania uzyskanego w wyniku jego pracy materiału. O tym, jak można wykorzystać, tak zwane zrębki napisaliśmy nieco niżej.

Jak działa rębak do drewna?

Rębak do drewna wyposażony jest w specjalną tarczę z nożami, które służą do rozdrabniania materiału. W zależności od konstrukcji mechanizmu rozdrabniającego, rębaki do drewna możemy podzielić na tarczowe i bębnowe. Jeśli chodzi o parametry techniczne tych urządzeń, to warto zwrócić uwagę na moc rębaka podaną w koniach mechanicznych (KM) oraz maksymalną średnicę materiału, który możemy rozdrobnić (podaną w cm). Uzyskany w wyniku pracy rębaka materiał, czyli tak zwane zrębki, możemy wykorzystać na różne sposoby. W zależności od gatunku drewna i rozmiaru zrębki mogą być wykorzystane na przykład przy produkcji papieru lub płyt wiórowych. Służą także jako opał i mają zastosowanie w ogrodnictwie.

Uprawnienia do obsługi rębaka – jak zdobyć?

Obsługa profesjonalnych rębaków do drewna wymaga stosownych uprawnień. Możemy je zdobyć w wyniku ukończenia kursu na operatora rębaka. W jego trakcie kursanci poznają zasady działania tych maszyn i uczą się jak bezpiecznie je obsługiwać, jak wykonać proste naprawy i jak zadbać o bezpieczeństwo innych osób w rejonie prac itd.

Jak przebiega kurs na operatora rębaka?

Kurs operatora rębaka do drewna przebiega w sposób analogiczny do innych kursów na maszyny, prowadzonych w naszych ośrodkach. Całość składa się więc z części teoretycznej oraz praktycznej. Kurs na operatora rębaka kosztuje w naszych ośrodkach szkoleniowych 700 zł. Warto zaznaczyć, że cena kursu na rębak obejmuje również komplet materiałów teoretycznych. Natomiast zajęcia praktyczne odbywają się na nowoczesnych urządzeniach pod okiem doświadczonej kadry instruktorskiej. Na naszym poligonie staramy się w możliwie maksymalny sposób odwzorować naturalne warunki pracy rębaka. 

Staramy się także, aby kursy prowadzone w naszych ośrodkach, były jak najbardziej dopasowane do wymagań uczestników. W związku z tym prowadzimy szkolenia zarówno w trybie dziennym, jak i popołudniami i w weekendy. Z kursu na operatora rębaka mogą więc bez problemu skorzystać osoby, które pracują lub uczą się w trybie dziennym. Dysponujemy również własną bazą noclegową. Możliwość noclegu na miejscu może być ułatwieniem dla kursantów dojeżdżających z innych regionów.

Modułowy program nauczania pozwala połączyć kurs operatora rębaka z innymi szkoleniami.

Jeśli szukacie pokrewnych kursów, to może zainteresować Was również kurs na operatora pilarek mechanicznych do ścinki drzew kl. III. Natomiast, jeśli bardziej interesują Was kursy na maszyny drogowe, to polecamy kurs na operatora walców drogowych lub kurs na operatora koparkoładowarek.

Ile kosztuje godzina pracy rębaka?

Zarobki operatora rębaka do drewna zależną są oczywiście od wielu czynników. Sprawdźmy jednak, ile kosztuje godzina pracy rębaka. W zależności od typu rębaka spalinowego, za jedną godzinę pracy takiego urządzenia z jednym operatorem zapłacimy od 100 do nawet 300 zł za godzinę. Ewentualne zarobki operatora zależą w dużej mierze od tego, czy posiada on własny rębak i świadczy związane z jego obsługą usługi, czy też jedynie obsługuje rębak pracodawcy.

Skip to content