Kurs na koparkę to nie tylko szansa na zdobycie unikalnych, praktycznych umiejętności. To przede wszystkim droga do zdobycia dobrze płatnej i stabilnej pracy. Zanim wybierzecie konkretny kurs, warto sprawdzić, jakie są rodzaje uprawnień na koparkę, ile kosztuje takie szkolenie i czego można się w jego trakcie nauczyć.
Uprawnienia na koparkę – klasy
Uprawnienia na koparki możemy podzielić na kilka podstawowych kategorii, a każda z nich związana jest nieco innym typem urządzeń. W naszych ośrodkach szkoleniowych prowadzimy kursy między innymi na:
- Koparki jednonaczyniowe kl. III – kurs pozwala na zdobycie uprawnień do operowania koparkami o masie całkowitej do 25 ton.
- Koparki jednonaczyniowe kl. I – zdobyte w wyniku tego kursu uprawnienia pozwalają na obsługę wszystkich typów koparek jednonaczyniowych, niezależnie do masy, mocy itd.
- Koparkoładowarki kl. III – uprawnienia na koparkoładowarkę obejmujące wszystkie typy takich maszyn.
Poza kursami na koparki oferujemy również szeroką gamę szkoleń z zakresu obsługi innych, specjalistycznych maszyn budowlanych. Można dzięki nim zdobyć między innymi uprawnienia na ładowarkę, spycharkę, równiarkę itd. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadać uprawnienia na kilka rodzajów maszyn budowlanych. Z kursu na koparkę mogą więc skorzystać zarówno osoby rozpoczynające swoją przygodę z ciężkim sprzętem, jak i doświadczeni operatorzy innych typów maszyn.
Jak przebiega kurs na koparkę?
Wiemy już, jakie są rodzaje uprawnień, sprawdźmy teraz, jak wygląda kurs na koparkę. Niezależnie od klasy urządzeń, każdy kurs na koparkę ma podobny przebieg i dzieli się na:
- Część teoretyczną – w trakcie której kursanci zapoznają się z budową konkretnej klasy maszyn budowlanych i sposobem ich działania. W tym bloku zawarte są również informacje dotyczące przepisów BHP. Uczymy się więc, jak stworzyć bezpieczne warunki pracy, zarówno dla operatora, jak i dla pozostałych osób w rejonie prowadzonych prac. W części teoretycznej kursu na koparkę zawarte są również informacje na temat tego, jak organizować pracę maszyn budowlanych i jak kontrolować efekty pracy operatorów koparki. Kurs taki może być więc przydatny dla osób, które na co dzień zarządzają pracą innych operatorów.
- Część praktyczna – w trakcie której kursanci uczą się obsługi różnych maszyn w danej klasie. Nasze ośrodki szkoleniowe korzystają z własnego, nowoczesnego parku maszyn. Dzięki temu kursanci mogą liczyć na odpowiednią ilość zajęć praktycznych. W niektórych, innych ośrodkach, które nie posiadają własnych maszyn, zajęcia praktyczne okrojone są do wymaganego minimum. Za szkolenie praktyczne w naszych ośrodkach odpowiadają instruktorzy z bardzo dużym doświadczeniem. Przykładamy również dużą wagę do tego, aby nasi instruktorzy potrafili przekazać posiadaną wiedzę w sposób jasny i przystępny.
- Egzamin państwowy przed komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Egzamin ten również składa się z części teoretycznej i praktycznej. Po pomyślnie zdanym egzaminie kursant otrzymuje świadectwo, państwowe uprawnienia do wykonywania pracy operatora określonych maszyn oraz odpowiedni wpis w książce operatora.
Warto jeszcze wspomnieć, że w naszych ośrodkach istnieje możliwość dopasowania godzin szkoleń do własnego planu dnia. Osoby uczące się lub pracujące mogą skorzystać z kursów odbywających się w trybie popołudniowym, lub w weekendy.
Ile kosztują uprawnienia na koparkę?
Niezależnie od tego, które uprawnienia na koparkę wybierzemy, cena kursu jest taka sama. Zarówno kurs na koparki jednonaczyniowe, jak i na koparkoładowarki kosztuje w naszych ośrodkach 1250 zł. Do tej kwoty musimy doliczyć jeszcze opłatę za państwowy egzamin. Wysokość opłaty egzaminacyjnej jest stała i wynosi 250 zł.
Dzięki modułowemu trybowi nauki w naszych ośrodkach można przechodzić kilka kursów jednocześnie. Pozwoli to na zdobycie uprawnień na dwie lub więcej grupy maszyn. Szersze kwalifikacje mogą się oczywiście w bezpośredni sposób przełożyć na ewentualne przyszłe zarobki i łatwość w znalezieniu dobrze płatnej pracy.
Jeśli posiadacie już uprawnienia na koparkę, ale chcielibyście nadal poszerzać swoje kompetencje, mogą Was zainteresować również artykuły: