Panel kursanta

Uprawnienia na ładowarkę. Jak je wyrobić?

Ładowarki to stosunkowo uniwersalny rodzaj maszyn roboczych. Wykorzystywane są one w różnych gałęziach gospodarki – od sektora budowlanego przez sektor górniczy aż po rolny czy leśny. Doświadczony operator ładowarki nie powinien mieć więc problemów ze znalezieniem atrakcyjnej pracy.

Uprawnienia na ładowarkę – kategorie

Ładowarki kołowe to cała grupa maszyn roboczych, które możemy podzielić na kilka poszczególnych klas. W ramach kursów prowadzonych w naszych ośrodkach szkoleniowych można zdobyć między innymi:

  • Uprawnienia na ładowarkę jednonaczyniową kl. III (obejmuje ładowarki o masie całkowitej do 20 ton). 
  • Uprawnienia na ładowarkę jednonaczyniową kl. I (obejmuje wszystkie ładowarki jednonaczyniowe, niezależnie od masy całkowitej). 
  • Uprawnienia na koparkoładowarkę kl. III (obejmuje wszystkie rodzaje koparkoładowarek, są to uniwersalne maszyny do robót ziemnych łączące w sobie funkcje koparki i ładowarki).

Czasem warto połączyć kurs na ładowarkę z kursem na inne maszyny budowlane. Modułowy system nauki w naszych ośrodkach pozwala na jednoczesny udział w dwóch lub więcej kursach. Dzięki temu możemy o wiele szybciej zdobyć szerokie uprawnienia do obsługi różnego rodzaju maszyn budowlanych. Poza uprawnieniami do obsługi ładowarek możemy więc pomyśleć o tym, by zdobyć również uprawnienia na koparkę, równiarkę czy inne bardziej specjalistyczne maszyny budowlane.

Operator ładowarki – praca nie tylko w sektorze budowlanym

Uprawnienia na ładowarkę na pewno ułatwią zdobycie zatrudnienia w sektorze budowlanym. Wbrew pozorom przed operatorem ładowarki stoją również inne możliwości. Poza różnego rodzaju pracami ziemnymi operator tego rodzaju maszyn budowlanych może znaleźć zatrudnienie również przy załadunku i rozładunku różnego rodzaju towarów o dużej wadze. Osoby z takimi kompetencjami poszukiwane są na przykład w sektorze wydobywczo-górniczym, czy leśnym. Nowoczesne ładowarki mają możliwość zamontowania różnego rodzaju dodatkowego wyposażenia. Zamiast klasycznej łyżki do materiałów sypkich, ładowarkę można wyposażyć na przykład w chwytak do drzew, łyżkę typu krokodyl, ażurową łyżkę do kamieni czy nawet pług śnieżny. Pozwala to na wykorzystanie ładowarki w naprawdę różnych sektorach. Umiejętności zdobyte w czasie kursu na ładowarki mogą być również dobrym punktem wyjścia do poszukiwania pracy w firmach zajmujących się serwisowaniem tego rodzaju sprzętu ciężkiego. 

Jak wygląda kurs na ładowarki?

Kurs na ładowarkę, podobnie jak kurs na inne maszyny budowlane, podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy z nich to szkolenie teoretyczne. Obejmuje ono cały szereg zagadnień związanych z:

  • budową i działaniem ładowarek,
  • serwisowanie i prostymi naprawami, 
  • przepisami BHP związanymi z operowaniem ładowarką,
  • organizacją i kontrolą jakości pracy operatorów ładowarek.

W części praktycznej  doświadczeni instruktorzy uczą kursantów operowania różnymi rodzajami ładowarek. Co ważne, w naszych ośrodkach korzystamy z własnego, nowoczesnego parku maszyn. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić kursantom odpowiednią ilość zajęć praktycznych. Bardzo ważne jest również to, że oferujemy możliwość nauki na nowoczesnym sprzęcie. Takim jak na co dzień używany jest w firmach korzystających z maszyn budowlanych. Daje to gwarancję tego, że zdobyte w ramach kursu na ładowarki umiejętności, będziemy mogli wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej.

Ostatnim etapem każdego kursu na ładowarkę jest państwowy egzamin. Odbywa się on przed komisją powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Podobnie jak sam kurs, egzamin również dzieli się na część praktyczną i teoretyczną. Zdanie tego egzaminu jest równoznaczne ze zdobyciem uprawnień do obsługi określonej klasy pojazdów. 

Kursy na maszyny budowlane to nie jedyne, atrakcyjne kursy zawodowe, które organizujemy. Jeśli myślicie o zdobyciu praktycznych i poszukiwanych na rynku pracy umiejętności, zapraszamy również do lektury:

Skip to content